Իրավական10:34, 27 Ապրիլ 2016
ԵԽ-ի նախագահը և Գերմանիայի ԱԳՆ-ը քննադել են Թուրքիային` լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտելու համար
Թուրքիայի կողմից օտարերկրյա մի շարք լրագրողներին սև ցուցակի մեջ ներառելու և Թուրքիայում նրանց աշխատանքը խոչընդոտելու փաստը քննադատության է ենթարկվել միջազգային հանրության կողմից:
Մասնավորապես, ինչպես փոխանցում է «CNNTurk»-ը` Թուրքիայի նման գործելաոճը քննադատության է արժանացել Եվրախորհրդարանի (ԵԽ) նախագահի, Գերմանիայի արտգործնախարարության և մի շարք այլ կառույցների կողմից:
ԵԽ-ի նախագահ Մարթին Շուլցը, գերմանական «Bild» պարբերականի հետ զրույցում հորդորել է Թուրքիային ձերբազատվել այդ ցուցակից՝ նշելով, որ այն հակասում է ժողովրդավարութան սկզբունքներին:
Թեմային անդրադարձել է նաև Գերմանիայի «Քրիստոնյա դեմոկրատների միություն» կուսակցության անդամ, պատգամավոր Կարլ Գեորգ Վելմանը:
«Եթե այդպիսի ցուցակ կա, ապա այն անհապաղ պետք է հրապարակվի»- շեշտել է պատգամավորը:
Իսկ Գերմանիայի արտգործնախարարության խոսնակը իր հերթին նշել է, որ Դաշնային կառավարությունը ակնկալում է Թուրքիայից, որ գերմանացի լրագրողների աշխատանքը այդ երկրում չի խոչընդոտվի:
Թուրքական աղբյուր նշում է, որ «Bild»-ի թղթակցին նույնպես, որի հավանաբար ներառված է այդ ցուցակում, նախորդ շաբաթ թույլ չեն տվել մուտք գործել Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաք:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ էլ գերմանական «ARD» հեռուստակաընկերության թղթակցին չեն թույլատրել գնալ Ստամբուլ: Թղթակիցը պատրաստվում էր ռեպորտաժ անել սիրիացի փախստականների մասին: