Քաղաքական09:46, 28 Հունիս 2016
Թուրքական կողմը ստորագրել է Իսրայելի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համաձայնագիրը
Այսօր Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարի առաջին տեղակալ Ֆերիդուն Սինիրլիօղլուն ստորագրել է Իսրայելի հետ հարաբերությունները կարգավորելու մասին համաձայնագիրը, որը մշակվել է վերջին օրերին Հռոմում երկու երկրների միջև կայացած բանակցությունների արդյունքում:
Ըստ թուրքական «Sabah» իշխանամետ թերթի կայքի` առանձին-առանձին ստորագրվող համաձայնագրի տեքստի տակ իսրայելական կողմից պետք է իր ստորագրությունը դնի արտգործնախարարության գլխավոր տնօրեն Դորե Գոլդը:
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմն էլ հայտարարել է, որ համաձայնագրի երկկողմանի ստորգրումից հետո կմեկնարկի դրա վավերցման գործընթացը: Իսրայելի կառավարության և Թուրքիայի խորհրդարանի վավերացումից հետո էլ 2 երկրները կնշանակեն իրենց դեսպաններին:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի և Իսրայելի հարաբերությունները սրվել էին «Մավի Մարմարա» նավի միջադեպից հետո: Իսրայելցի զինվորները 2010 թ-ի մայիսի 31-ին հարձակվել էին թուրքական «Մավի Մարմարա» նավի վրա, որը միջազգային մարդասիրական նավաշարասյան կազմում օգնություն էր փոխադրում Պաղեստինի Գազայի հատված: Թել Ավիվը պահանջել էր նավի վրա բեռների ստուգում անցկացնել: Երբ նավի անձնակազմը հրաժարվել էր ենթարկվել պահանջին, իսրայելցի զինվորների հարձակման էին անցել: Հարձակման հետևանքով զոհվել էր Թուրքիայի 10 քաղաքացի: