Տարածաշրջան12:14, 11 Հոկտեմբեր 2016
Իրաքի շիա զինյալները զգուշացնում են Թուրքիային
Իրաքի շիա աշխարհազորայիննների խոսնակ Ջեվադ ալ-Թիլբավին, անդրադառնալով Մոսուլ Մոսուլ քաղաքին մոտ գտնվող Բեշիքա շրջան թուրքական զորքերի ապօրինի ներխուժմանը, սպառնալիքներ է հնչեցրել Թուրքիայի հասեցին:
«Մոսուլում թուրքական ստորաբաժանումները օրինականորեն (շարիաթի կանոններով) կթիրախավորվեն: Նրանց հետ կվարվենք այնպես ինպես վարվում ենք ԻՊ-ի հետ ենք վարվում»,- ասել է նա:
Թուրքական «Haberler» լրատվամիջոցի փոխանցմամբ` այդ մասին տեղեկացրել է բրիտանական «Times» պարբերականը: «Times»-ը շեշտում է, որ պաշտոնական Բաղդադը արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Թուրքիայից պահանջում է, որպեսզի վերջինս իր զինվորներին դուրս հանի Իրաքի տարածքից:
Հիշեցնենք, որ թուրքական զորաջոկատները առանց Իրաքի կենտրոնական իշխանությունների թույլտվության ներխուժել են Իրաքի Քուրդիստանի Մոսուլ քաղաքից 30 կմ հեռավորության վրա գտնվող Բաշիքա շրջան: Այնտեղ նրանք հաստատվել են իրենց կողմից ավելի վաղ հիմնված ռազմակայանում: Թուրքական կողմի պնդմամբ` իրենց այնտեղ գտնվելու նպատակը Իրաքի Քուրդիստանի զինված ուժերի` Փեշմերգայի զորաջոկատները մարզելն է: