Միջազգային08:19, 22 Մարտ 2017
Գերմանիան վերջին 5 ամսում 11 անգամ մերժել է Թուրքիային զենք վաճառքը
Թուրք-գերմանական լարված հարաբերություններում ուշագրավ նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել: «CNN Türk»-ի տեղեկացմամբ՝ 2016թ. նոյեմբերից մինչ օրս Գերմանիան 11 անգամ արգելել է դեպի Թուրքիա զենքի ու զինամթերքի արտահանումը:
Գերմանական մամուլում տեղ գտած տեղեկությունների համաձայն՝ կառավարության այս դիրքորոշումը պայամանվորված է այն մտավախությամբ, թե Թուրքիայի իշխանություններն այդ զենքը կօգտագործեն երկրի ներսում բռնություններ կազմակերպելու համար: Զենքի արտահանման թույլտվություն չտրամադրելու պատճառներից մեկն էլ Թուրքիայում մարդու իրավունքների անմխիթար վիճակն է:
Աղբյուրի բնութագրմամբ՝ Գերմանիայի կողմից ՆԱՏՕ-ի դաշնակից երկրին սպառազինություն չտրամադրելու որոշումը արտասովոր է: Սակայն հայտնի է, որ 2010-2015թթ. ընթացքում ևս Գերմանիան 8 անգամ մերժել է դեպի Թուրքիա զենքի արտահանման թույլտվություն տրամադրելու դիմումները:
Գերմանիայի խորհրդարանի «Ձախերի» կուսակցությունից պատգամավոր Ժան Վան Աքենը շատ կարևոր քայլ է համարել Թուրքիային զենք վաճառելու արգելքը: Նա կարծիք է հայտնել նաև, որ Գերմանիայի հաջորդ քայլը պետք է լինի դեպի Թուրքիա զենք ու զինամթերքի արտահանման լիովին դադարեցումը: Ըստ Աքենի՝ դրանով կապացուցվի, որ կարելի է արգելել նաև ՆԱՏՕ-ի երկրներին զենքի տրամադրումը: