Իրավական08:05, 07 Հունիս 2017
Ձերբակալվել է Amnesty International-ի Թուրքիայի գրասենյակի ղեկավարը
Թուրքիայի Իզմիր քաղաքի հանրապետական գլխավոր դատախազության որոշմամբ ձերբակալվել է «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Թուրքիայի գրասենյակի հիմնադիր և ղեկավար, փաստաբան Թաներ Քըլըչը:
Թուրքական «Gazetekarinca» լրատվամիջոցը, հղում անելով «Anadolu» պետական լրատվական գործակալությանը, նշում է, որ Քըլըչը և ևս 22 փաստաբան մեղադրվում են գյուլենականների հետ կապեր ունենալու և 2016-ի ռազմական հեղաշրջման փորձին մասնակցելու մեջ:
Թաներ Քըլըչին ձերբակալելու որոշումը խստորեն դատապարտվել է «Amnesty International»-ի ղեկավարության կողմից: Մասնավորապես կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Սալիլ Շեթթին այդ ամենը որակել է որպես թուրքական իշխանությունների կամայականություն:
Կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ նշվում է. «Նրանց մասնակցության վերաբերյալ հավաստի և ընդունելի ապացույցների բացակայության պատճառով մենք կոչ ենք անում թուրքական իշխանություններին անմիջապես ազատել Կիլիչին և 22 իրավաբաններին, նաև հանել մեղադրանքը նրանց վրայից»: