Քորքմազը հայտարարել է, որ տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն
ապահովելու համար կարիք կա ջանքերի միասնականության: Նա նշել է, որ համատեղ
ներդրվող ջանքերը կարող են արտահայտվել «Կովկասի համալսարանների միության» ապագա
նախագծերում:
«Կովկասի համալսարանների միություն»-ը ստեղծվել է Արդահանի համալսարանի նախաձեռնությամբ 2009 թվականին: Ստեղծման պահին 7 ԲՈՒՀ-երից բաղկացած միությունն այսօր արդեն ունի 42 անդամ-համալսարան 8 երկրներից:
Ըստ թուրքական «Sondakika» լրատվական կայքի` ռեկտորը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում կլուծվեն Հայստանի հետ կապված բոլոր խնդիրները և հարևան այդ երկրի համալսարաններին ևս հրավիրել կկարողանան:
Թուրք պրոֆեսորը տարածաշրջանում խաղաղություն ապահովելու հարցում հատուկ կարևորություն է Հայաստանի հետ հարաբերությունները բարելավելուն: Նա դրական է արտահայտվել հայերի մասին` մասնավորապես ասելով.
«Հայերը մեր եղբայրներն են: Մենք 800 տարի շարունակ միասին ենք ապրել: Մեծ բարեկամություն էինք հաստատել: Դա կարող ենք նորից վերականգնել: Քենով ու թշնամությամբ ոչնչի չենք հասնի: Հայերը շատ լավ մարդիկ են: Օսմանցիները նրանց «հավատարիմներ» էին անվանում: Հայերն իրենց ազդեցիկ ներկայությունն ունեին Օսմանյան կայսրության արտաքին գործերում, տնտեսական հարցերում, արհեստներում: Նրանց հեռանալով իսկապես մեծ կորուստներ ուենցանք»: