«Ermenihaber.am»-ի հետ զրույցում Հարութ Սասունյանը ողջունեց և կարևորեց թուրքերեն և հայերեն լեզուներով լրատվություն ապահովող կայքի գործունեությունը:
«Շատ կարևոր է ինտերնետ տիրույթում
ունենալ այսպիսի կայք, որը թուրքական լսարանին կարողանում է իրազեկել այն մասին,
ինչից որ իրենք տեղյակ չեն»:
Գիտաժողովի մասին խոսելիս Հարութ Սասունյանը նշեց, որ այն ավելի արդյունավետ կլիներ, եթե համադրվեին տարբեր մասնագետների պատրաստած արդյունքներն ու եզրակացությունները: Մինչդեռ այժմ տարբեր ոլորտի մասնագետներ խոսում են տարբեր ուղղություններով ու շեշտադրումներով, ինչը մեկ գիտաժողովի ընթացքում հնարավոր չէ ի մի բերել:
«Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի խմբագիրը կարևորում է պայքարի իրավական ճանապարհը: Նրա համոզմամբ` պետք է տարբեր երկրների դատարաններում և միջազգային դատարաններում բարձրացվի հայոց պահանջատիրության հարցը:
«Մենք շատ լուրջ անելիքներ ունենք: Ուշ ենք մնում,- նկատում է Հարութ Սասունյանը: - Իրավագիտության մասնագետները պետք է հավաքվեն և դատական միջոցներով պաշտպանեն մեր իրավունքները: Ցանկալի է որ ամեն ինչ նախապատրաստվի համընդհանուր կերպով թե պետության, թե կուսակցությունների և թե կազմակերպությունների, շուրջ: Հարկավոր է ունենալ միասնական դիրքորոշում, ոչ թե ամեն մարդ ինքնագլուխ մի հայց ներկայացնի այս կամ այն դատական ատյան: Այդպես սխալ կլինի, որովհետև եթե որևէ մեկն անհատական հայց ներկայացնի դատարան ու պարտվի, դա բացասական կազդի ամբողջ հայության պահանջատիրության վրա: Թուրքերը պիտի շահագործեն այդ ձախողումը` ասելով, թե տեսեք հայերը իրավունք չունեն` ըստ դատարանի որոշման:
Այդ ամենին զուգահեռ Հարութ Սասունյանը անհրաժեշտ է համարում աշխատանքների շարունակականությունը հենց թուրք ժողովրդի հետ, պատմական փաստերի մասին նրանց իրազեկելը: