թվականի Ֆրասնիայի սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության նախագծի «ճարտարապետներից է և այդ պատճառով Թուրքիայում համարվում է «persona non grata»:
Այս տարի նա Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում
մասնակցել է ցեղասապնության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը: Այցի ընթացքում Ալեքսի Գովջյանը
պատասխանել է թուրքական «Հյուրրիյեթ» օրաթերթի հարցերին:
- Եթե ճանաչվի ցեղասպանությունը, ի°նչ եք կարծում դրան կհաջորդե°ն հողի և փոխհատուցման պահանջները: Տարիներ շարունակ Թուրքիային մտահոգող խնդիրը սա է եղել:
- Իրականում փոխհատուցման և տարածքային պահանջները մեկ այլ բան են, իսկ ցեղասպանությունը ճանաչելը` մեկ ուրիշ: Ցեղասպանության ճանաչումը բարոյական խնդիր է: Օրինակ ինչպես Գերմանայի նախագահը հրեա ժողովրդից ներողություն խնդրեց: Այսօր Գյուլը կամ Էրդողանը, ինչու չէ երկուսը միասին, կարող են ասել, որ հայ ազգը ցեղասպանության է ենթարկվել: Մենք ցեղասպանության ճանաչումը չենք կապում փոխհատուցման խնդրի հետ: Բացի այդ, ներկայումս ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում և Թուրքիայում փոխահուցման գործընթացներ են տեղի ունենում: Թուրքիայում եթե կադաստրային և փաստաթղթային արխիվներ ունեք, կարող եք այնտեղ դիմել: Իսկ հողային պահանջների ժամանակ դա կլուծվի միջազգային օրենքների շրջանակներում: Մի խոսքով, սփյուռքում ոչ մեկ այդպիսի պահանջ չի ներկայացնի: Այն տեխնիկական տեսակնյունից կարող է անել միայն Հայաստանի Հանրապետությունը: Այս պահին այդպիսի մտադրություն դեռ ոչ ոք չի արտահայտել:
- Բայց Թուրքիան Հայաստանի զինանշանի վրա Արարատ սարի պատկերումը մեկանբանում է որպես հողային պահանջ, ին՞չ կասեք այդ մասին:
- Թուրքիայի դրոշի վրա էլ պատկերված են լուսինն ու աստղը: Այդ դեպքում Թուրքիան ի՞նչ է, պետք է լուսնի վերաբերյալ պահանջ ներկայացնի: Արարատ լեռը մեր պատմության ամենակարևոր առանցնք է: Արարատը ոչ միայն մեր, այլև ողջ մարդկության պատմությանն է պատկանում:
- ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կրկին «ցեղասպանություն» եզրաբառը չկիրառեց իր խոսքում և փոխարենը «Մեծ եղեռն» ասաց: Վերոնշյալ արտահայտություների մեջ ըստ ձեզ ո՞րն է տարբերությունը:
- Օբաման իր քաղաքականություն մուտք գործելու պահից ի վեր ցեղասպանություն բառն է ասել: Ցեղասպանությունը նկարագրող բոլոր հնարավոր բառեըը նա իր խոսքում ասել է: Բոլորն էլ գիտեն, որ նրա արտաբերած բառերը ցեղասպանության իմաստ են պարունակում:
- Թուրքիան ինչպե՞ս պետք է արտահայտվի, որ դուք ներեք կամ հարցն իր լուծումը ստանա: