Մարզական10:17, 07 Օգոստոս 2013
Թուրքիայի հայազգի քաղաքացիները բողոքով դիմել են UEFA-ին
Ազգությամբ հայ Թուրքիայի մի քանի քաղաքացիներ իրենց ստորագրություններով գրավոր բողոք են ներկայացրել «UEFA»-ի ղեկավարությանը` ընդդեմ թուրքական «Trabzonspor» ֆուտբոլային ակումբի նախագահ Իբրահիմ Հաջիօսմանօղլուի: Բանն այն է, որ վերջինս իր ելույթներից մեկի ժամանակ, քննադատելով «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» անդամների այցը «Fenerbahçe» ֆուտբոլային ակումբի անդամներին, կտրուկ էր արտահայտվել` ասելով. «Նրանց թիմը «Fenerbahçe»-ն է, իսկ «Trabzonspor»-ը երևի հունական, հայկական կամ իսրայելական թիմ է: Մի խոսքով`«Trabzonspor»-ը ձեր թիմը չէ»:
Ըստ թուրքական «Բուգյուն» թերթի բողոքի նամակում մասնավորապես ասված է.
«Իբրահիմ Հաջիօսմանօղլուի հայկական, հունական և իսրայելական թիմերի մասին ռասիստական արտահայտոթյուններ է թույլ տրել: Հավատացած ենք, որ նրա խոսքերը վերաբերում են նաև ֆուտբոլիստներին ու երկրպագուներին: Ուստի խնդրում ենք նրա նկատմամաբ անհապաղ կիրառել անհրաժեշտ պատժամիջոցներ, որովհետև այդ արտահայությունները, ըստ էության, հակասում են խտրականությունը, ռասիզմը մերժող UEFA-ի խաղաղության և բարեկամության սկզբունքներին»:
Նամակի հեղինակները նշել են, որ պայքարը շարունակելու են նաև` սոցիալական մեդիայով թեմային հնչեղություն տալու ճանապարհով: