«Գորշ գայլերի» քաղաքական թև հանդիսացող Թուրքիայի «Ազգայնական շարժում»
կուսակցության (ԱՇԿ-MHP) առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին կուսակցական ժողովում, ի թիվս
Թուրքիային առնչվող վերջին զարգացումների, անդրադարձել է Ստամբուլի ձախողմանը, որը
նպատակադրվել էր իր հարկի տակ ընդունել 2020թ. Օլիմպիադան:
Թուրքական «Վաթան» թերթի տեղեկացմամբ` Բահչելին ընդգծել է, որ նախկինում Թուրքիան 5 անգամ եղել է օլիմպիական խաղերը հյուրընկալելու թեկնածու, բայց ոչ մի անգամ հաղթող չի ճանաչվել: Վերջին անգամ էլ նախօրեին պարտություն արձանագրեց Արգենտինայում, որտեղ հայտարարվեց, որ Մադրիդ-Ստամբուլ-Տոկիո թեկնածու եռյակից 2020թ. Օլիմպիադայի համար ընտրվել է Ճապոնիայի մայրաքաղաքը:
Այն, որ տարբեր պատճառներ են շրջանառվում, թե ինչու օլիմպիական խաղերի համար Ստամբուլը չընտրվեց, Բահչելին երկրորդական է համարում: Ըստ նրա` Էրդողանն ու իր վարչակազմը շատ լավ էլ գիտեն իրական պատճառը ու թերությունը պետք է իրենց մեջ փնտրեն:
Նշենք, որ թուրքական մամուլում շրջանառվող հիմնական վարկածի համաձայն` Թուրքիան մերժվեց հյուրընկալել 2020թ. Օլիմպիադան Գեզիի ցույցերի ժամանակ ցուցարարների դեմ անհամաչափ ուժ կիրառելու և մարդու իրավունքները ոտնահարելու պատճառով: Մեկ այլ վարկածի համաձայն` ձախողման պատճառը Թուրքիային սահմանակից Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմն է: