Գիտակրթական09:51, 20 Սեպտեմբեր 2013
Ազգային փոքրամասնությունները Օսմանյան կայսրությունում ունեին 6437 դպրոց, ժամանակակից Թուրքիայում՝ 23
Թուրքիայում «Պատմության հիմնադրամի» կողմից «Փոքրամասնությունների դպրոցները անցյալում և այժմ» վերնագրով քառալեզու (անգլերեն, թուրքերեն, հունարեն, հայերեն) զեկույց է հրապարկվել: Զեկույցում նշվում է, որ Օսմանյան ժամանակաշրջանում ոչ մուսուլմաններին պատկանող 6437 դպրոցներ են եղել, որոնց թիվը հանրապետական շրջանում կտրուկ նվազել է՝ հասնելով 23-ի:
Թուրքական «Հաբեր 3» լրատվական կայքը նշում է, որ զեկույցում տեղ գտած տվյալներն ուշագրավ են, որպես օրինակ նշելով, որ 1894 թվականի տվյալներով ամբողջ Օսմանյան կայսրությունում ոչ մուսուլմաններին պատկանող 6437 դպրոց է եղել, որոնցից միայն 302-ը՝ Ստամբուլում: 1913-1914 թթ կայսրության սահմանները փոքրանալու պարագայում անգամ դրանց թիվը եղել է 2580: Իսկ ահա հանրապետական շրջանում կա ընդամենը 23 դպրոց:
1923 թվականի Լոզանի պայմանագիրը փոքրամասնությունների կողմից սեփական կրթական կառույցների հիմնումը և դրանց կառավարումը երաշխիքի տակ էր վերցրել: Փոքրամասնությունների խիտ բնակեցված վայրերում տվյալ փոքրամասնության լեզվով դասավանդումը վստահվել էր պետության, սակայն որը երբեք դա չի իրականցրել: