ձևավորում; Փոքրամասնությունը և այլատյացությունը սովորական բան է համարվում: Օրինակ այսպիսի մի խոսք կա` «Այսօր կիրակի է, անհավատները բանի պետք չեն» : Մենք իսկի չենք էլ մտածում, թե դա ինչ է նշանակում:
-Երկու տարի անց 1915 թվականին հայերի կոտորածի 100-րդ տարելիցն է…
-Այո՛, բավականին անհանգստացած
եմ այդ հարցով: Երբ մտածում եմ, թե այստեղի ֆաշիստներն ինչեր կարող են անել, անհանգստանում եմ: Այդ պատճառով էլ մտածեցի՝ ես էլ սա անեմ,
այս գրությունները մի տեղ հավաքեմ:
- Վերջին շրջանը մեր գրականության մեջ հայերի նկատմամբ թշնամանքի
հարցում լուրջ բեկում կարելի՞ է համարել:
-Էլիֆ Շաֆաքի «Ստամբուլի ընկեցիկըը» գիրքը կարելի է լավ օրինակ համարել: Հայերի նկատմամբ թշնամանքը մի քանի փուլեր է անցել: Երբ Օսմանյան ժամանակաշրջանի գրականությանը նայեք, հայերի նկատմամբ ընդգծված թշնամանք չեք տեսնի: Երբ ազգայնականության շրջանը սկսվեց, դա էլ ի հայտ եկավ: Հետո Օրհան Քեմալը, Յաշար Քեմալն ասացին, որ այո՛, այդպիսի բաներ եղել են, մարդկանց սպանեցինք, ունեցվածքն էլ թալանեցինք… Հետո սկսեցին ի հայտ գալ գրողներ, որոնք չեմ կարող ասել, թե
ամբողջապես ձախակողմյան հայացնքեր ունեն, բայց հակված են դրան: Այդ գրողները հայերին ավելի բարեկամաբար են նայում, ընդունում են տեղի ունեցածը, սակայն դրանց պատասխանատվությունը դնում են երկու կողմերի վրա:
- Հատկապես հանրապետական շրջանում իրենց ստեղծագործություններում հայերին վատ կողմից ներկայացնող գրողների հուշերում հայերը և հույները իրականում լավ մարդիկ են ներկայացվում: Սա ի՞նչ հակադրություն է: