չուսումնասիրված, նույնիսկ խոսելու համար ծանր եղած էջերը բացելու համար: Չխոսացված գաղտնիքների
վկաներն ենք լինելու: Ճշմարտությունը խավարի մեջ չի մնալու: Հրանտն ասում էր, որ
պետք է անդրադառնալ ոչ միայն զոհվածների, այլ նաև կենդանի մնացածների խնդրին…»:
Ֆեթհիյե Չեթինի, Նեբահաթ Աքքոչի և Սիբել Ասնայի ներկայացրած մարդկային պատմությունների և վերապրումների պատմություններից հետո բաց խորհրդակցությունը շարունակվել է «Պատմական բեռը. չճանաչման քաղաքականությունը» խորագրով: Գիտաժողովի առաջին նիստին ներկայացվել են հետևյալ զեկուցումները. Զեյնեփ Թուրքյըլմազ՝ «Կրոնափոխության ուսումնասիրությունները և սահմանումները», Ավեդիս Հաջյան՝ «Անատոլիայի հայերի և այսօրվա մուսուլմանացած հայերի համար Շնորք պատրիարքի կիրառած քառաստիճան դասակարգումը», Այշել Գյուլ Ալթընայ՝ «Մուսուլմանացած հայերի վերաբերյալ պատմական լռության և նոր հիշողությունների աշխատությունները էթնիկ ազգային հասարակական մակարդակում»:
Գիտաժողովի Երկրորդ նիստը, որն ընթացել է «Մուսուլմանացման հեռու և մոտիկ պատմությունը» խորագրով, անդրադարձ է կատարել Համշենի հայության օրինակին: Բանախոսները, շեշտելով համշենահայերի յուրօրինակ հետաքրքրվածությունը մուսուլմանացման խնդրին, անդրադարձել են համշենահայության մուսուլմանացման տարբեր փուլերին: