Մարզական09:05, 27 Փետրվար 2014
Էրդողանին քննադատող հսկակայան պաստառ` Գալաթասարայ-Չելսի հանդիպման ժամանակ
Վերջին օրերին Թուրքիայում հրապարակվեց վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` որդու Բիլալ Էրդողանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ձայնագրությունը, որը մեծ սկանդալի առիթ դարձավ: Հեռախոսազրույցում Էրդողանը որդուն տեղեկացնում է, որ հակակոռուպցիոն օպերացիա է անցկացվում, ամենուր խուզարկություններ են տեղի ունենում և հրահանգներ է տալիս որդուն` տանից փողերը հանելու ու զրոյացնելու վերաբերյալ:
Ձայնագրության հրապարակումից հետո երկրում հակակառավարական տարատեսակ ակցիաներ են անցկացվում: Հերթականը տեղի է ունեցել երեկ ` Գալաթասարայ– Չելսի ֆուտբոլային հանդիպման ժամանակ:
Երեկ Չեմպիոնների լիգայի 1/8 եզրափակչում «Գալաթասարայy» և «Չելսիn» առաջին հանդիպումը անցկացրեցին Թուրքիայում: Հանդիպման առաջին խաղակեսում
տրիբունաներում թուրքական ակումբի երկրպագունները արտահայտելով իրենց բողոքը Թուրքիայում տեղի ունեցող կոռուպցիոն գործընթացների վերաբերյալ, պարզել են հսկայական պաստառ` «Ալո հայրիկ, գող կա» գրությամբ:
Թուրքական «Հաբերդար» լրատվական կայքը գրում է, որ ձայնագրության հրապարակումից հետո Էրդողանի որդու` Բիլալ Էրդողանի «Ալո հայրիկ» արտահայտությունը թևավոր խոսքի վերածվել: Իսկ «գող կա» արտահայտությունը հասցեագրված է Էրդողանին: