Հարցազրույց08:44, 06 Դեկտեմբեր 2014
Թուրք ռեժիսոր. «Դավադրության տեսություններ հորինելու հարցում Թուրքիան չեմպիոն պետություն է»
Հայոց ցեղասպանության թեմայով ֆիլմ նկարահանած գերմանաբնակ թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընը շարունակում է մնալ թուրքական լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: Դեկտեմբերի 5-ից արդեն նրա ֆիլմը` «The cut» (Հատում), ցուցադրվում է Թուրքիայի կինոթատրոններում, իսկ պրեմիերան կայացել է դեկտեմբերի 2-ին Ստամբուլում:
Թուրքիայի իշխանություններին մոտ կանգնած «Սաբահ» թեթրի թղթակիցը զրուցել է թուրք ռեժիսորի հետ: Այն հարցին, թե «մարդիկ ասում են` դուք հայկական սփյուռքի «հրաձիգն» եք:
- Ի՞նչ կասեք այդ մասին», թուրք ռեժիսորը պատասխանել է.
- Իհարկե այդպես չէ: Ֆիլմի ստեղծմանը հայերի կողմից տրամադրված ոչ մի գրոշ չկա: Թիկունքային աջակցություն նույնպես չեմ ստացել նրանցից: Հետաքրքիր է, բայց ֆիլմում զուտ թուրքական փողեր են ներդրվել: Բայց դե ես կարողանում եմ հասկանալ այն մարդկանց, ովքեր այդ տեսակ խոսակցությունն են տարածում: Ինչքան էլ չլինի, Թուրքիան չեմպիոն պետություն է դավադրության տեսություններ հորինելու հարցում: Վերոնշյալ խոսակցությունները հենց դրա վառ ապացույցն են: «Հատում» ֆիլմը նկարահանելն ինձ համար ըստ էության խղճի հարց է եղել:
- Դուք Հայկական հարցին դրսի կողմից եք նայել: Այս տեսակետը ինչպե°ս կմեկանբանեք:
- Այդ հարցին դուրսուներս չկա: Մեկ իրողություն է ու վերջ: Սա ձեզ համար ֆուտբոլի խաղ չի: Կա զուտ մի իրողություն և ես հավատում եմ դրան: Դա մեծ ողբերգությունն է:
- Ինչպիսի՞ն եղան հայերի արձագանքները:
- Եվ սփյուռքում, և Հայաստանում ֆիլմը դիտած հայերը տվեցին իրենց հավանությունը: Անկեղծ ասած` ես կարծում էի, որ նրանք խստորեն կքննադատեն: Բայց նրանք սիրեցին ֆիլմը:
Հիշեցնենք, որ «Հատում»-ը պատմում է տեղահանված մի հայի` մարդինցի դարբին Նազարեթ Մանուկյանի դեգերումների մասին: Հայոց ցեղասպանության տարիներին նա կորցնում է իր երկվորյակ դստրերին: Տարիներ անց, իմանալով, որ նրանք կարող է ողջ լինեն, ճանապարհվում է նրանց փնտրելու: Ֆիլմի սցենարը հեղինակել են ռեժիսոր Ֆաթիհ Աքընը ու իրանահայ Մարտիկ Մարտինը: Գլխավոր հերոսի դերակատարը ալժիրցի դերասան Թահար Ռահիմն է: Ֆիլմում նկարահանվել են նաև Սիմոն Աբգարյանը, Արսինե Խանջյանը և այլք: 138 րոպե տևողությամբ ֆիլմի նկարահանումներն անցկացվել են Հորդանանում, Կանադայում, Գերմանիայում, Կուբայում և Մալթայում: Իտալական, ֆրանսիական, գերմանական և ռուսական համատեղ արտադրության այս ֆիլմի պրոդյուսերական կազմը համալրում են Ռուբեն Դիշդիշյանը, Կարլ Բաումգարտները, Ռեյնհարդ Բրունինգը, Ֆաբիեն Վոնիերը: