Մարզական07:14, 30 Ապրիլ 2015
«Դադարեք օգտագործել իմ անունը քաղաքական մոտիվներով». Արազ Օզբիլիսի հերքումը
Մոսկվայի «Սպարտակի» և Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Արազ Օզբիլիսը հայտնել է, որ ավելի վաղ հրապարակված հարցազրույցում իր խոսքերը խեղաթյուրել են։
«Երբ այսօր կարդացի այդ հարցազրույցը, ցնցված էի,- նշել է Օզբիլիսը:- Առաջին՝ ես այս հարցազրույցի համատեքստում այլ ֆուտբոլիստների անուններ չեմ նշել: Դա միայն իմ խնդիրն է, և ես չեմ ուզում որևէ մեկին խառնել այս գործին: Այն խոսքերը, թե իբր, «Սպարտակի» ֆուտբոլիստները չեն հասկանում, թե ինչ է կատարվում թիմում, կեղծիք են: Երկրորդ՝ ես ծնվել եմ Թուրքիայում, հարազատներս այնտեղ են ապրում, ես խոսում եմ թուրքերեն, այդ թվում նաև՝ Մուրաթ Յաքընի հետ, և թուրքերի շրջանում շատ ընկերներ ունեն: Ուստի ազգային որևէ հարցի մասին նույնիսկ խոսք լինել չի կարող:
Զզվել եմ արդեն, որ ինձ հիմար լույսի տակ են ներկայացնում, որովհետև ես Թուրքիայում ծնված հայ եմ: Ես չեմ ասել, որ մարզիչն ինձ չի թույլատրում աշխատել թիմի հետ, որովհետև ես հայ եմ: Բոլորը, ովքեր ճանաչում են ինձ, լավ գիտեն, որ ես նման մտքեր չունեմ: Ուստի դադարեք օգտագործել իմ անունը քաղաքական մոտիվներով: Ես պարզապես ուզում եմ ֆուտբոլ խաղալ»,- գրել է ֆուտբոլիստը «Instagram»-ում:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին թուրքական մամուլում հայտնվել էր Օզբիլիսի հարցազրույցը ռուսական «Սպորտ Էքսպրես»-ին: Ըստ այդ հրապարակման` հայ ֆուտբոլիստն իբր ասել էր, թե Սպարտակի գլխավոր մարզիչ ազգությամբ թուրք Մուրադ Յաքընն իրեն և Մովսիսյանին չի ընդգրկում հիմնական կազմ հայ լինելու պատճառով: