Մարզական14:05, 11 Մայիս 2015
Թղթե ինքնաթիռների համաշխարհային առաջնությունում հայերն առաջին տեղն են գրավել
Մայիսի 8-9-ին Ավստրիայում անցկացվել է թղթե ինքնաթիռների համաշխարհային մրցույթը: Արդեն չորս տարուց ի վեր անցկացվող Red Bull Paper Wings մրցույթին մասնակցելու համար չորս մայրցամաքներում 46 հազարից ավելի թեկնածուներ նախնական մրցակցություն են անցկացրել, որի արդյունքում 80 երկիր ներկայացնող 200 մասնակից անցել է եզրափակիչ:
Հայերի չեմպիոնությանն անդրադարձած թուրքական «gercek gundem» լրատվամիջոցը տեղեկացնում է, որ մասնակիցները մրցել են երեք կատեգորիաներում՝ ժամանակային ամենաերկար թռիչք, տարածքային ամենաերկար թռիչք և ակրոբատիկա:
Երկու օր տևած մրցումների արդյունքում, ըստ օդում երկար մնալու չափանիշի, հաղթող է դարձել Հայաստանի ներկայացուցիչ Կարեն Համբարձումյանը՝ 14:36 ցուցանիշով: Ամենաերկար թռիչք կատեգորիայում՝ 53,2 մետր ցուցանիշով հաղթող է դարձել Բուլղարիայի ներկայացուցիչ Վեսելին Իվանովը: Իսկ ակրոբատիկայի կատեգորիայում հաղթող է դարձել Լիբանանը ներկայացնող հայ մասնակից Ավետիս Չամիչյանը, որը մեծապես տպավորել է ժյուրիին՝ վաստակելով լիարժեք 50 միավոր:
Մրցույթի երեք թուրք մասնակիցներից միայն մեկը՝ Սելման Այդընն է քիչ թե շատ լավ արդյունք ցուցադրել՝ 46 մետր ցուցանիշով զբաղեցնելով 6-րդ տեղը տարածքային ամենաերկար թռիչքի մրցույթում: Նախկինում թղթե ինքնաթիռների մրցույթում սահմանված ամենաերկար 69 մետր և 29 վայրկյան ցուցանիշներով ռեկորդները նախորդ տարվա պես այս տարի էլ չի հաջողվել գերազանցել: