Ցեղասպանություն09:25, 15 Հուլիս 2015
Թուրք քաղաքապետը հրաժարվել աջակցել գիտաժողովին. պատճառը Հայոց ցեղասպանության թեման է
Թուրքիայի Քարաբուրունի քաղաքապետարանը հրաժարվել է օժանդակել 10-րդ անգամ կազմակերպվող գիտական համաժողովի անցկացմանը: Պատճառը այն է, որ համաժողովի հայտարարության մեջ օգտագործվել է «1915. հայերի և ասորիների ցեղասպանություն» արտահայտությունը: Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Sendika» լրատվական կայքը, սեպտեմբերի 2-6-ը կայանալիք համաժողովը անցկացվելու է «Կապիտալի բնույթը՝ ցեղասպանություններ, կոտորածներ, պատերազմներ» խորագրի ներքո:
Համաժողովի կազմկոմիտեն քաղաքապետարանի որոշումից հետո ստիպված նոր հայտարարություն և համերաշխության կոչ է արել:
Կազմկոմիտեի տեղեկացմամբ՝ Քարաբուրունի քաղաքապետի հետ հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են հարցի բոլոր կողմերը, բայց հակառակ դրան քաղաքապետը չի փոխել իր որոշումը: Կամզկոմիտեն հայտարարել է, որ հակառակ առաջացած դժվարությունների, համաժողովը անցկացվելու է Քարաբուրունում:
«Քարաբուրունի գիտական համաժողովը շարունակելու է իր ուղին` առանց իր դիրքորոշումից և գիտական սկզբունքներից հրաժարվելու: Այժմ ավելի եռանդով ենք տեր կանգնելու մեր համաժողովին, քան երբևէ: Առանց ընկրկելու և անձնատուր լինելու մեր համախոհների հետ շարունակելու ենք իրականացնել մեր համաժողովը, որ շատ մեծ ազդեցություն ունի Թուրքիայի գիտական աշխարհում և հասարակական կյանքում»-գրված է հայտարարության մեջ: