Քաղաքական07:53, 10 Օգոստոս 2015
Թուրք վերլուծաբան. «Ամեն մի օրը Հայաստանի համար հաղթանակ է, իսկ Ադրբեջանի համար՝ լուրջ տրավմա»
Թուրքիայում գործող «Կովկասի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի» (KAFKASSAM) նախագահ Հասան Օքթայը խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովի՝ Ղարաբաղն «ազատագրելու» մասին հայտարարությունների մասին:
Թուրքական «Haberx» լրատվական կայքի տեղեկացմամբ՝ թուրք վերլուծաբանն ասել է, որ Հայաստանի հետ լուրջ դիվանագիտության հատատումը կարող է Ղարաբաղի հարցի լուծման տրամաբանական տարբերակներ բերել օրակարգ: Իսկ պատերազմը, ըստ Օքթայի, բոլոր տարբերակները սպառելուց հետո միայն կլինի վերջին ելքը: Նա նաև նշել է, որ պատերազմը չպետք է ամեն օր օրակարգ բերել, այն պետք է լինի հանկարծակի և կարճ ժամանակում արդյունքներ տա:
Անդրադառնալով Զաքիր Հասանովի՝ Ղարաբաղը զենքով գրավելու մասին օրերս հնչեցրած հայտարարությանը՝ Օքթայը նշել է, որ ամեն մի օրը Հայաստանի համար հաղթանակ է, իսկ Ադրբեջանի համար՝ լուրջ տրավմա:
«Սա հասկանում են նաև Ադրբեջանում, և տարին մի քանի անգամ մամուլում հայտարարություններ են տարածվում հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին, բայց Ադրբեջանի ժողովուրդը նման հայտարություններին այլևս չի վստահում»,- նկատել է տալիս Օքթայը:
Վերջինս խոսել է նաև Հայաստանի տնտեսության մասին՝ նշելով, որ Ղարաբաղը Հայաստանի տնտեսության համար ծանր լուծ է: Ղարաբաղյան խնդրի լուծումը Օքթայը տեսնում է դիվանագիտության մեջ:
«Ադրբեջանի իշխանությունները Ղարաբաղյան խնդրի լուծման ճանապարհը դիվանագիտության մեջ փնտրելու դեպքում, ավելի տրամաբանական արդյունքներ կարող են օրակարգ բերել»,- ասել է նա՝ հավելով, որ պատերազմի թեման անընդհատ օրակարգում պահելը, իսկ դիվանագիտությունն արհամարհելը թերևս ոչ մի օգուտ Ադրբեջանին Ղարաբաղի հարցում տալ չի կարող: