Ղարաբաղ12:18, 04 Սեպտեմբեր 2015
Ղարաբաղ այցելած ամերիկացի լրագրողը ներողություն է խնդրել Ադրբեջանից
Ամերիկյան «National Geographic» ամսագրի լրագրող Փաոլ Սալոփեքը ներողություն է խնդրել Ադրբեջանի կառավարությունից և ժողովրդից` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելելու համար: Թուրքական «timeturk» լրատվական կայքը, հղում անելով Ադրբեջանի արտգործնախարարության հայտարարությանը, նշում է, որ Սալոփեքը նամակ է հղել իրենց, որտեղ նա խնդրել է, որպեսզի իրեն չներառեն «անցանկալի անձանց» ցուցակի մեջ:
Նա նշել է նաև, որ իր կատարած այցով ամենևին նպատակ չուներ իրականացրել քարոզչություն` ի օգուտ Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությանը:
Հավելենք, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն այցելելու համար «Անցանկալի անձանց ցուցակ»-ի մեջ է ներառել այնպիսի երկրների լրագրողների, մտավորականների և արվեստագետների`ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Հոլանդիան , Ֆրանսիան,Դանիան և մի շարք այլ երկրներ: Վերջերս էլ Ադրբեջանի սև ցուցակում էր հայտնվել Լեռնային Ղարաբաղ այցելած, իսպանացի աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի Մոնսերաթ Կաբալյեն