Ցեղասպանություն07:57, 12 Նոյեմբեր 2015
Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ լուսանկարների ցուցահանդես է բացվել
Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայի Չանքայա շրջանում Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող լուսանկարների ցուցահանդես է բացվել:
Թուրքական «Memurler.net» լրատվակայքի տեղեկացմամբ՝ ցուցահանդեսի բացումը կատարվել է նոյեմեբրի 4-ին՝ Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) նախագահի օգնական Սեզգին Թանրըքուլուի, ԺՀԿ-ի Քոնյայի պատգամավոր Աթիլլա Քարթի, պրոֆեսոր Բասքըն Օրանի և Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախկին նախարար Էրթուղրուլ Գյունայի մասնակցությամբ: Նշվում է նաև, որ Չանքայայի ՏԻՄ մարմինների կողմից կազմակերպված ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչև նոյեմբերի 22-ը:
«Վկայություններ մի հայ ընտանիքի կորած անցյալի մասին» խորագրով ցուցահանդեսում ներկայացված են հայ լուսանկարիչներ Ցոլակ և Արամ Դիլդիլյան եղբայրների աշխատանքները: Լուսանկարները պատմում են ինչպես Դիլդիլյան ընտանիքի պատմությունը, այնպես էլ Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի հանրապետության ժամանակներում Անատոլիայում բնակվող հայերի կյանքն ու ճակատագրերը, Հայոց ցեղասպանությունն ու գաղթը:
Աղբյուրի համաձայն՝ ցուցահանդեսը հարուցել է Թուրքիայի մի շարք քաղաքական և ոչ քաղաքական շրջանակների զայրույթն ու բողոքը: Մասնավորապես Անկարայի քաղաքապետ Մելիհ Գյոքչեքը Twitter-ում հետևյալ գրառումն է արել. «Ամոթ Չանքայայի իշխանություններին: Հայ լուսանկարչի աշխատանքներով հայոց ջարդերի ցուցահանդես է բացվել: Անկեղծ ասած՝ քեզանից չէի սպասում, Ալփեր Թաշդելեն»:
Հիշեցնենք, որ Մելիհ Գյոքչեքը հայտնի է իր հայատյացյությամբ: Ամիսներ առաջ նա պոլսահայ գրող և լրագրող Հայկո Բաղդադի դեմ հայց էր ներկայացրել դատարան: