Գիտակրթական08:41, 01 Դեկտեմբեր 2015
Թուրք պրոֆեսորը բացահայտել է ուղեղի քաղցկեղի առաջացման մեխանիզմները
Թուրք գիտնական, պրոֆեսոր Մուրաթ Գյունելը, ով իր աշխատանքային թիմի հետ գիտական աշխատանքով է զբաղվում ԱՄՆ-ի Նյու Հեվեն քաղաքում գտնվող անվանի Յելի համալսարանում, ուղեղի քաղցկեղի բուժման համար մեծ կաևորություն ունեցող հայտնագործություն է արել:
Ըստ թուրքական «Doğan» լրատվական գործակալության՝ թուրք գիտնականը պարզել է այն մեխանիզմները, որոնք նպաստում են ուղեղի բարորակ ուռուցքից քաղցկեղի առաջացմանը: Այս հայտնագործությանն անդրադարձել է գիտական աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցներից մեկը՝ «Nature Genetics»-ը:
Լրագրողների հետ զրույցում Գյունելn ընդգծել է. որ ուղեղի չարորակ ուռուցքները մեծ մասամբ սկիզբ են առնում որպես բարորակ: Դրանք 10-20 տարվա ընթացքում որոշակի փոփոխությունների են ենթարկվում և վերածվում քաղցկեղի:
Պրոֆեսորը տեղկացրել է, որ իրենք հետազոտել են 41 հիվանդի, որոնց մոտ ուղեղի քաղցկեղը զարգացել էր հենց նման մեխանիզմով: Եվ համեմատելով նույն հիվանդի մոտ բարորակ ու չարորակ ուռուցքների գենետիկ կազմը ՝ հնարավոր է եղել պարզել դրանց փոխակերպման մեխանիզմները, որոնք առաջ հայտնի չէին:
Այս հայտնագործությունը հնարավորություն կտա ուղեղի քաղցկեղի բուժման համար նոր դեղամիջոցներ ստեղծել, ինչպես նաև մշակել անհատական մոտեցում յուրաքանչյուր հիվանդի համար՝ կախված նրա մոտ առկա ուռուցքի գենետիկ առանձնահատկություններից