Հասարակական13:04, 21 Հունվար 2016
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավորը` Արաս Օզբիլիսին. «Բարով ես եկել»
Թուրքիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Սելինա Դողանը իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել Արաս Օզբիլիսի` թուրքական «Բեշիքթաշ» ակումբ տեղափոխվելու վերաբերյալ:
Դողանը, ողջունելով Օզբիլիսի տեղափոխումը, նշել է, որ ազգությամբ հայ ֆուտբոլիստի` թուրքական ակումբում խաղալը թուրք և հայ ժողովուրդների միջև բարեկամական կապերի ամրապնդման հնարավորություն է ստեղծում:
Պատգամավորը իր գրառման մեջ հիշեցրել է, որ Օզբիլիսը ծնվել է Ստամբուլում և ավելացրել, որ ցավալի է, որ Օզբիլիսի հայ լինելու պատճառով Թուրքիայում սոցիալական ցանցերում որոշակի շրջանակների կողմից նրա դեմ ռասիստական արտահայտություններ են հնչում:
«Թող ոչ ոք չմոռանա, որ ֆուտբոլ սպորտաձևը այս երկիր առաջին անգամ ներմուծվել է ոչ մահմեդականի կողմից, իսկ թուրքական ֆուտբոլի լեգենդ հանդիսացող Լեֆտեր Քյուրյուքադոնյադիսը հույն էր:
Սիրելի Արաս, բարով ես եկել քո տուն, քեզ և «Բեշիքթաշ»-ին հաջողություններ եմ մաղթում»,-գրել է Դողանը:
Հիշեցնենք, որ թուրքական լրատվամիջոցներում հրապարակված լուրերի համաձայն՝ Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի Մոսկվայի «Սպարտակի» կիսապաշտպան Արազ Օզբիլիսը տեղափոխվում է թուրքական «Բեշիքթաշ» ակումբ: