Հոդված08:25, 08 Փետրվար 2016
Էրդողանի էկվադորյան այցի սկանդալը թուրքական մամուլում
Թուրքական մամուլում ակտիվորեն քննարկվում է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի` Էկվադոր կատարած այցի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպը:
Մայրաքաղաք Կիտոյում Էրդողանի մասնակցությամբ անցկացված «Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը և Լատինական Ամերիկան» խորագրով համաժողովի ընթացքում մի խումբ կին ցուցարարներ ներխուժել են դահլիճ ու վանկարկել «մարդասպան Էրդողան»` նկատի ունենալով քրդերի նկատմամբ Էրդողանի վարած քաղաքականությունը:
Ցուցարարները, որոնց ձեռքին եղել է «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) դրոշները, Էրդողանի թիկնապահների կողմից բռնությամբ դուրս են հանվել դահլիճից, ինչն էլ Էկվադորում դժգոհությունների առիթ է հանդիսացել:
Թուրքական ընդդիմադիր մամուլում ևս դատապարտել են կանանց նկատմամբ գործադրված բռնությունը:
Էրդողանի այցի հետ կապված միջադեպը քննադատողներին ի պատասխան` ծավալուն հոդվածով է հանդես եկել թուրքական «Yeni akit» թերթի խմբագիր Ալի Քարահասանօղլուն:
Ըստ Քարահասանօղլուի` Էրդողանի քննադատները նրան թշնամություն անելու համար նույնիսկ պաշտպանեցին Պուտինին ինքնաթիռի միջադեպի ժամանակ: Խմբագրի խոսքով Էրդողանի քննադատները նրան հեղինակազրկելու համար նույնիսկ դրուզ դարձան, միայն նրա համար, որ Էրդողանը ցանկանում էր Ասադի հրաժարականը:
Հոդվածի հեղինակն Էրդողանի հակառակորդներին մեղադրել է նաև հայկական հարցը օրակարգում պահելու մեջ, ինչը թուլացնում է Թուրքիան: Նմանատիպ մի քանի դեպքեր ևս թվարկելուց հետո Քարահասանօղլուն գրում է, որ այժմ էլ Էրդողանի քննադատները էկվադորցի են դարձել:
Ընդդիմությանը թիրախավորած հոդվածագիրը նշել է, որ բոլոր նմանատիպ դեպքերից հետո Էրդողանի վարկանիշը կտրուկ աճ է գրանցել: Եզրափակելով ասելիքը` Քարահասանօղլուն պնդել է, որ այս դեպքից ու թուրքական մամուլում հնչած քննադատություններից հետո Էրդողանի քվեները ռեկորդային աճ են արձանագրելու: