Հոդված09:31, 24 Փետրվար 2016
Yeni Safak. «Թուրքիայի համար ամենամեծ սպառանլիքը Ռուսաստանն է»
Թուրք լրագրող Քեմալ Օզթուրքն իր հոդվածում ներկայացրել է այն երկիրը, որն իրապես վտանգավոր է Թուրքիայի համար: Թուրքական իշխանամետ «Yeni Safak» թերթում հրապարակված «Ո՞րն է մեծ սպառնալիքը՝ PKK-ն, Սիրիան, Իրանը թե Ռուսաստանը» հոդվածում Օզթուրքը գրում է, որ իրական սպառնալիքը պարզելու համար պետք է գտնել 2 հարցի պատասխան.
1. Դիվանագիտության ասպարեզում ո՞ր հարցն է Թուրքիային ամենաշատը մտահոգում: Այս հարցի պատասխանը գտնելու դեպքում այն կդառնա դիվանագիտության գլխավոր ուղղությունը:
2. Ռազմական ոլորտում Թուրքիայի համար ո՞րն է ամենամեծ վտանգը: Ըստ դրա էլ սահմանվում և որոշակիացվում են բոլոր հայեցակարգերը և ռազմավարությունը:
Հեղինակ կարծիքով այս հարցերն ունեն մեկ պատասխան՝ այն է. Թուրքիայի համար ամենամեծ սպառանլիքը Ռուսաստանն է:
«Քուրդիստանի բանվորական կուսակցությունը» (ՔԲԿ-PKK) ամեն օր մեր երկրում մարդկանց է սպանում: Այսպես է: Սիրիան արյունահոսող մի վերքի պես մեզ ցավ է պատճառում: Սա էլ է ճիշտ: Ճիշտ է նաև, որ Իրանն իր նվաճողական, կրոնական քաղաքականությամբ տարածաշրջանը պատերազմի դաշտի է վերածել և ամենաշատը մեզ է վնասում: Սակայն այս ամենի հետևում կանգնած ուժը Ռուսաստանն է: Ռուսաստանին հանեք ու տակը ոչինչ չի մնա»,- համոզված է Օզթյուրքը:
Անդրադառնալով աշխարհի հզոր քաղաքական ուժերին՝ թուրք հոդվածագիրը գրում է, որ ԱՄՆ-ն քաղաքականապես անզոր է, իսկ Եվրամիությունն (ԵՄ) առաջնորդ չունի, ինչի պատճառով ասպարեզը մնացել է Ռուսաստանին:
Վերջինս խոչընդոտում է Թուրքիայի գործունեությանը ՄԱԿ-ում, ԵՄ-ում և այլ միջազգային կառույցներում: «Մենք ՄԱԿ-ում չենք կարողանում Ռուսաստանի դեմ որևէ որոշում ընդունել: Եվրոպան վախենում է, քանի որ չի ցանկանում փորձանքի մեջ ընկնել, ինչպես Ուկրաինայում»,- գրում է հեղինակը՝ հավելելով, որ ԱՄՆ-ն էլ իր հերթին չի ցանկանում դեմ գնալ Ռուսաստանին:
Հեղինակը Ռուսաստանին նմանեցրել է արջի, որը շտապում է որքան հնարավոր է շատ թալանել, քանի դեռ անզոր Օբամային նոր նահագահ չի փոխարինել:
Խոսելով Ռուսաստան-Իրան համագործակցության մասին՝ Օզթյուրքը ներկայացրել է նրանց համատեղ նվաճողական ծրագրերը, որոնց մասին իբր թե հայտարարել է Իրանի հոգևոր առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբեր Վելայեթին Ալ Արաբիա հեռուստատեսության եթերում:
Օզթուրքը նշում է, որ Իրանը և Ռուսաստանը միասին գրավելու են Լիբանանը, Յեմենը և Իրաքը: Հեղինակը ենթադրում է, որ այս երկրներին կհաջորդեն Սաուդիան Արաբիան, Բահրեյնը, Քուվեյթը, Հորդանանը:
«Մերձավոր Արևելքը դեռ շատ է տառապելու Ռուսաստանի և Իրանի հարձակողական քաղաքականության պատճառով»,- եզրակացրել է թուրք հեղինակը: