Մարզական11:48, 21 Մարտ 2016
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ Թուրքիա-Շվեդիա ֆուտբոլային հանդիպումը հնարավոր է չկայանա
Թուրքիայում ահաբեկչության սպառնալիքի հետևանքով «Գալաթասարայ – Ֆեներբահչե» ֆուտբոլային հանդիպումը չեղարկելուց հետո, խոսակցություններ են շրջանառվում այն մասին, որ հնարավոր է Թուրքիա-Շվեդիա ֆուտբոլային հանդիպումը նույնպես չկայանա:
Թուրքական «Hurriyet» պարբերականի փոխանցմամբ` մարտի 24-ին Անթալիա քաղաքում կայանալիք Թուրքիա-Շվեդիա ֆուտբոլային հանդիպման չեղարկելու մասին լուրերը հրապարակվել են շվեդական մի շարք ինտերնետ կայքերում:
Այս առնչությամբ հայտարարությամբ է հանդես եկել Շվեդիայի ազգային հավաքականի անվտանգության հարցերով պատասխանատու Անդերս Սիգուրդսոնը, որը, մասնավորապես, ասել է.
«Այս պահի դրությամբ մեր այցը Թուրքիա դեռևս չի չեղարկվել, սակայն իրադրությունը կարող է վարկենական փոխվել: Թուրքիայի հետ կայանալիք ֆուտբոլային հանդիպման վերաբերյալ որևէ չեղարկման որոշում չկա: Խաղը հավանաբար կկայանա: Մենք խոսել ենք Թուրքիայի ֆեդերացիայի հետ, մեզ անվտանգության երաշխիքները տրվել են»:
Հիշեցնենք, որ մարտի 19-ին Ստամբուլի կենտրոնական Իսթիքլալ պողոտայում ահաբեկչական գործողություն էր իրականացվել: Տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով 5 մարդ զոհվել էր, իսկ 36-ը՝ վիրավորվել: Վիրավորվածներից 12-ը օտարերկրացիներ էին: