Մարզական09:28, 22 Մարտ 2016
Թուրքիան զրկվել է Ռիո-2016 Օլիմպիադայի ընտրական մրցաշարը հյուրընկալելու իրավունքից
Ապրիլի 6-12-ը Ստամբուլում կայանալիք Ռիո-2016 Օլիմպիադայի՝ Եվրոպա աշխարհամասի ընտարական փուլի խաղերը չեղարկվել են: Թուրքական «Ntv.com.tr» լրատվակայքի համաձայն՝ նման որոշման պատճառը երկրում ահանգնացող ահաբեկչության վտանգն է:
Բոլոր եվրոպական երկրների մասնակցությամբ ինտերնետում կատարված քվեարկության արդյունքում որոշում է կայացվել Թուրքիային զրկել Օլիմպիադայի ընտրական մրցաշարը հյուրընկալելու իրավունքից: Այդ մասին Թուրքիայի սեղանի թենիսի ֆեդերացիայի պաշտոնական կայքում համապատասխան հայտարարություն է տեղադրվել:
Թեմային անդրադարձած ֆեդերացիայի նախագահ Օքթայ Չիմենը նշել է. «Ես շատ վշտացած եմ: Մենք արդեն ավարտել էինք առաջնության հետ կապված բոլոր նախապատրաստությունները: Սակայն եվրոպական երկրներն ավելի վաղ էլ էին պահանջել մեզանից վերցնել առաջնության անցկացման իրավունքը: Մենք ընդդիմացանք: Իսկ հիմա բոլոր եվրոպական երկրները քվեարկություն են անցկացրել և պահանջել, որ մեր երկրում անցկացվելիք առաջնությունը չեղարկվի»:
Թուրքիայի սպորտի նախարարությունը նամակով դիմել է Աշխարհի և Եվրոպայի ֆեդերացիաների նախագահներին՝ պետական մակարդակով երաշխավորելով անվտանգության ապահովումը: Նախարարության այդ նամակին դեռևս պատասխան չի տրվել:
Ըստ Չիմենի՝ Եվրոպայի ֆեդերացիան իր կայքում թեմայի վերաբերյալ հայտարարություն է տեղադրել, սակայն Թուրքիան դեռևս որևէ պաշտոնական պատասխան չի ստացել: