Մարզական09:32, 29 Մարտ 2016
EURO-2024-ի կազմակերպման համար Թուրքիան իր թեկնածություննէ առաջադրելու
Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան թեկնածություն է առաջադրելու 2024թ. ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը Թուրքիայում անցկացնելու համար: «Hurriyet» թերթի կայքը հայտնում է, որ Թուրքիան Ֆրանսիայի հետ պայքարում էր 2016 Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման համար, սակայն ի վերջո տանուլ տվեց: Ֆրանսիան 1 ձայնի առավելությամբ հաղթեց Թուրքիային:
Նշվում է, որ այս անգամ 2024թ ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության կազմակերպման համար Թուրքիայի գլխավոր մրցակիցը Գերմանիան է լինելու: Այժմ Թուրքիայի 28 ֆուտբոլի մարզադաշտերում իրականացվում է շինարարություն, որոնցից միայն 13-ն են համապատասխանում ՈՒԵՖԱ-ի չափանիշներին: Մարզադաշտերի շինարարությունը կավարտվի 2017 թվականի վերջին:
Նախատեսվում է, որ խաղերը կարող են անցկացվել նաև Թուքիայի Էսքիշեհիր, Անթալիա, Կայսերի, Քոնիա, Տրապիզոն, Սամսուն, Բուրսա, Մերսին քաղաքներում կառուցվող նոր մարզադաշտերում: Իսկ առաջնության եզրափակիչն առաջարկվում է անցկացնել Ստամբուլի օլիմպիական մարզադաշտում:
Թեկնածության հայտերը հանձնվելու են 2017թ., իսկ որոշումը կայացվելու է 2018թ.-ին:
Հավելենք, որ 2020թ. Ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունը տեղի է ունենալու Եվրոպայի երկրների 13 տարբեր քաղաքներում, որոնց թվում են Կեպենհագենը, Բրյուսելը, Ամստերդամը, Դուբլինը, Բիլբաոն, Բուդապեշտը, Գրիմբերգենը, Գլագովը, Մյունխենը, Բաքուն, Սանկտ Պետերբուրգը, Հռոմը և Լոնդոնը, որտեղ և տեղի ունենալու եզրափակիչ խաղը: