Տարածաշրջան07:42, 13 Ապրիլ 2016
Թուրք պատգամավորները մեկնել են Բաքու՝ ցավակցություն հայտնելու
Թուրքիա-Ադրբեջան խորհրդարանական բարեկամության խմբի թուրք պատգամավորները մեկնել են Բաքու՝ ցավակցելու ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ռազմագործողությունների ժամանակ ադրբեջանցիների զոհվելու համար:
Թուրքական պատվիրակությունը գլխավորում է խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ-AKP) պատգամավոր, պրոֆեսոր Նեջդեթ Ունյուվարը:
Պատվիրակության կազմում է նաև գլխավոր ընդդիմադիր ուժ համարվող «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցության (ԺՀԿ-CHP) պատգամավոր Դուրսուն Չիչեքը: Թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալությունը հայտնում է, որ պատվիրակությունը հանդիպել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Օքթայ Ասադովի հետ:
Վերջինիս, ողջունելով թուրք գործընկերների այցը Բաքու, շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիային ղարաբաղյան վերջին զարգացումների ժամանակ Ադրբեջանին աջակցող հայտարարությունների համար: Իսկ Ունյուվարը հավաստիացրել է, որ Թուրքիան Ղարաբաղի հարցն ընկալում է որպես սեփական ազգային խնդիր, և բոլոր կուսակցություններն Ադրբեջանի հարցում նույն տեսակետն ունեն:
Թուրքական պատվիրակությունը հանդիպել է նաև Ադրբեջան-Թուրքիա խորհրդարանական բարեկամական խմբի ադրբեջանցի գործընկերների հետ: Հանդիպման ընթացքում Ունյուվարը փոխանցել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի, վարչապետ Ահմեթ Դավութօղլուի, մեջլիսի նախագահ Իսմայիլ Քահրամանի ցավակցությունները: