Ղարաբաղ07:11, 28 Ապրիլ 2016
Չավուշօղլուն հայտարարություն է արել ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի 7-րդ գլոբալ ֆորումի բարեկամական խմբի ժողովում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել:
Թուրքական «Habervaktim» լրատվական կայքը տեղեկացմամբ՝ Չավուշօղլուն Ադրբեջանը ներկայացրել է որպես «հանդուրժողականության լավագույն օրինակ»՝ նշելով. «Ադրբեջանը և Բաքուն դարեր շարունակ տարբեր մշակույթների և քաղաքկրթությունների կենտրոն է եղել: Այստեղ կողք կողքի կարող ենք տեսնել մզկիթներ, եկեղեցիներ և սինագոգներ»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հարցին՝ Չավուշօղլուն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը շարունակում է «բռնազավթված» մնալ՝ չնայած դրան ադրբեջանցի ժողովուրդը չի կորցրել խաղաղ ապրելու հավատը:
«Հույս ունենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը կլուծվի խաղաղ ճանապարհով՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության շրջանակներում: Ադրբեջանի ամբողջ տարածքը կրկին ազատության, խաղաղության և հանդուրժողականության աշխարհ կդառնա»,- ասել է Չավուշօղլուն: