Տարածաշրջան13:37, 15 Հուլիս 2016
Թուրքիայի արտգործնախարարը Բաքվում կրկին անդրադրձել է արցախյան հիմնախնդրին
Պաշտոնական այցով Բաքվում գտնվող Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշողլուն Ադրբեջանցի պաշտոնակից Էլմար Մամեդյարովի հետ ունեցած հանդիպման ավարտին կազմակերպված մամուլի ասուլիսին խոսել է արցախյան հիմնահարցի կարգավորման մասին:
Ըստ թուրքական «Haberler.com» լրատվական կայքի` Չավուշօղլուն նշել է, որ հացը անհրաժեշտ է կարգավորել խաղաղ և դիվանագիտական ճանապարհով:
«Ապրիլ ամսին մենք տեսանք, որ հրադադարը խախտելուն միտված, սադրիչ գործողությունները օգուտ չեն բերում հարցի լուծմանը: Դրանք Հայաստանին ևս օգուտ չեն բերում»,- ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարը:
Չավուշօղլուն նշել է, որ Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կարող է օգտակար լինել խնդրի կարգավորմանն ու ավելացրել. «Ես Լավրովին էլ եմ ասել, որ այսուհետ Թուրքիան կաջակցի նման նախաձեռնություններին: Թուրքիան Մինսկի խմբի անդամ է: Մինսկի խմբի համանախագահները երկուշաբթի օր Անկարա են ժամանելու: Կհանդիպենք նրանց հետ և կշարունակենք աջակցել այն դիրքորոշմանը, որն Ադրբեջանի համր ընդունելի կլինի: Քանի որ արդեն Ռուսաստանի հետ ամնիջական շփումների մեջ ենք, այդ խնդիրը կքննարկենք նախագահների և արտգործնախարարների մակարդակով»:
Վերջում թուրք նախարարը, ևս մեկ անգամ հայտնելով իրենց աջակցությունն Ադրբեջանին, ասել է «Մենք աջակցում ենք այն բոլոր ջանքերին, որոնք միտված են Ադրբեջանի օգտին հարցի լուծմանը և հույս ունենք, որ կհաջողենք»: