Ղարաբաղ11:17, 15 Հուլիս 2016
Իրաքի թուրքմենները հայտարարել են, որ ցանկանում են կռվել նաև Ղարաբաղում
Իրաքում «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական կազմակերպության դեմ կռվող շիա թուրքմենների կամավորական ուժերի 16-րդ բրիգադի զինյալները հայտարարել են, թե Իրաքը ԻՊ-ից մաքրելուց հետո կռվելու են «Ղարաբաղի ազատագրության» համար:
Ըստ թուրքական «Vatan» թերթի կայքի՝ ԻՊ-ի դեմ իրականացված ռազմական գործողության ժամանակ շիա թուրքմենները ծածանել են Ադրբեջանի դրոշը և կրել են շարֆեր, որոնց վրա գրված է եղել «Ղարաբաղ»:
Ռազմական գործողությունից հետո հայտարարություն է արել 16-րդ թուրքմենական բրիգադի հրամանատար Էբու Թայիր Բեշիրլին: Վերջինս Իրաքի թուրքմենների անունից ողջյուններ է հղել Ադրբեջանի ժողովրդին՝ ասելով. «Մենք Ադրբեջանից շատ գոհ ենք: Ադրբեջանի խորհրդարանը խոսել է Իրաքի թուրքմենների նկատմամբ ճնշումների մասին: Ողջունում ենք Ադրբեջանի քաջ ժողովրդին: Տա Աստված, մոտ ժամանակներս Ադրբեջանի ժողովրդի և քաջերի հետ միասին Ղարաբաղում էլ հաջողության կհասնենք»:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Իրաքի Ամիրլի շրջանում ռազմական գործողությանը ադրբեջանական դրոշներով մասնակցած թուրքմեն երիտասարդները հայտարարել են, որ իրենք պատրաստ են զոհաբերության:
«Այստեղ գործերն ավարտելուց հետո Ադրբեջան կգնանք: Կմասնակցենք Ղարաբաղի գրավմանը»:
Նշվում է, որ թուրքմեն կամավորական ուժերի 16-րդ բրիգադը կռվում է Հաշդի Էշ Շաբի ստորաբաժանումների կազմում: Վերջինը կազմավորվել է Իրաքում ազդեցիկ շիա հոգևորական առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Սիսթանիի ֆեթվայով (հրամանով):