Գիտակրթական09:10, 27 Հուլիս 2016
Հեղաշրջման փորձից հետո Թուրքիայում փակում են ռազմական ուսումնարանները
Ըստ թորքական «Haberler.com» լրատվական կայքի` եռամսյա արտակարգ դրության շրջանակում կառավարության ընդունած հերթական որոշմամբ Թուրքիայում փակվելու են ռազմական ուսումնարանները:
Նշվում է, որ ուսումնական գործընթացը դադարեցրած Քուլելի, Մալթեփե և Ըշըքլար ռազմական ուսումնարանների սաները կուղարկվեն պետական դպրոցներ:
Աղբյուրը, հղում անելով Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի օգնական Լեվենթ Թուրքքանի ցուցմունքները, որը ևս ձերբակալվել էր հեղաշրջման գործով, գրում է, որ հնարավոր է` ռազմական դպրոցները վերջնականապես չփակվեն, այլ վերցվեն պետության խիստ հսկողության տակ, իսկ ապագայում արդեն դիմորդներ կհավաքագրվեն պետական դպրոցների շրջանավարտներից:
Աղբյուրը նշվում է նաև, որ բոլոր ռազմական դպրոցները կկցվեն պաշտպանության նախարարությանը, իսկ Թուրքիայում հայտնի Գյուլհանեի ռազմաբժշկական ակադեմիան կկցվի առողջապահության նախարարությանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում արտակարգ դրության հայտարարվելուց հետո փակվել է 35 առողջապահական հաստատություն, 934 դպրոց, 109 ուսանողական հանրակացարան, 104 հիմնադրամ, 1025 միություն, 15 համալսարան և 19 արհմիություն: Նշյալ բոլոր կազմակերպությունների անունները այս կամ այն կերպ կապվում են նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական հակառակորդ, իսլամական հայտնի քարոզիչ ԱՄՆ-ում բնակվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի հետ, ով թուրքական իշխանությունների կողմից մեղադրվում է հուլիսի 15-ին Թուրքիայում անհաջող հեղաշրջման փորձը նախաձեռնելու մեջ: