Գիտակրթական13:30, 04 Օգոստոս 2016
Թուրքիան կոչ է անում աշխարհի 100 երկրներում փակել գյուլենական դպրոցները
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում կուսակցության» (ԱԶԿ-AKP) փոխնախագահ և արտաքին հարաբերությունների հարցերով պատասխանատու, Մեհդի Էքերն ասել է, որ այն 100 երկրները, որտեղ կան գյուլենական դպրոցներ, պետք է համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել դրանք փակելու համար:
Թուրքական «Sozcu» թերթի կայքի իրազեկմամբ` Էքերը նշել է, որ եթե նշյալ միջոցները չձեռնարկվեն, ապա այդ երկրներում կկրկնվի նույն բանը, ինչ տեղի ունեցավ Թուրքիայում հուլիսի 15-ին՝ նկատի ունենալով ռազմական հեղաշրջման փորձը:
Թեմայի շուրջ նա խոսել է օտարերկրյա լրատվականների թղթակիցների հետ: Խոսելով գյուլենական համայնքի մասին, որին պաշտոնական ԱՆկարան դիտարկում է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն, ԱԶԿ-ի փոխնախագահն ասել է.
«Այդ կազմակերպությունը աշխարհի 100 երկրներում ավելի քան 700 դպրոց ունի: Այժմ մեր մարդկային պարտքն է զգուշացնել այն երկրներին, որտեղ կան այդ դպրոցները: Պատարստ ենք կիսվել նրանց հետ ցանկացած տեղեկատվությամբ»:
Նա հաստատել է օգոստոսի վերջին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի՝ Թուրքիա կայանալիք այցի լուրը, ապա հավելել, որ դրա շրջանակներում ակնկալվում է ԱՄՆ-ի ու Թուրքիայի միջև համաձայնություն` Իսլամի հայտնի քարոզիչ, ամերիկաբնակ թուրք միլիարդատեր Ֆեթուլլահ Գյուլենի Թուրքիա արտահանձման հարցի շուրջ, ում թուրքական իշխանությունները մեղադրում են ռազմական հեղաշրջման փորձի կազմակերման մեջ: Գյուլենի արտահանձման հարցը որակվում է որպես ԱՄՆ-ի «դաշնակցային անհրաժեշտություն»: