Ղարաբաղ10:04, 10 Օգոստոս 2016
Ըստ Չավուշօղլուի՝ Ղարաբաղյան հարցում Թուրքիայի և Ռուսաստանի առաջարկները նման են
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ռուս-թուրքական ճգնաժամից հետո երկու երկրների նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպման արդյունքները դրական է գնահատել: Այս մասին Չավուշօղլուն հայտնել է թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալությանը: Նա նշել է, որ հարաբերությունների կարգավորման նոր ճանապարհային քարտեզ է մշակվել և ռուս-թուրքական հարաբերությունները ավելի բարձր մակարդակի կհասնեն:
Չավուշօղլուն խոսել է տարածաշրջանային հարցերի՝ այդ թվում, Ղարաբաղի խնդրի մասին՝ նշելով, որ վերջինն անդրադառնում է Կովկասի անվտանգության վրա: Չավուշօղլուն նշել է, որ ղարաբաղյան հարցում Ռուսաստանը նախաձեռնություններով է հանդես գալիս, որոնց շրջանակներում կարևոր հանդիպումներ են տեղի ունեցել: «Ռուսաստանի առաջարկները նման են մեր առաջարկներին, որոնք մենք արել ենք Հայաստանին: Մենք Ղարաբաղի հարցում կանենք այն, ինչ մեզ է վիճակված»,-եզրափակել է Չավուշօղլուն: