Ղարաբաղ07:17, 18 Փետրվար 2017
Թուրքիան դատապարտում է Արցախում անցկացվելիք հանրաքվեն
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը (ԱԳՆ) Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը գրավոր հայտարարություն է տարածել, որով դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում փետրվարի 20-ին կայանալիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն:
Թուրքական «Milliyet» թերթի կայքի տեղեկացմամբ՝ հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվել է, որ Թուրքիան չի ճանաչելու այդ հանրաքվեի արդյունքները:
«Դա վնաս կհասցնի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ և մնայուն լուծում գտնելու համար գործադրվող ջանքերին: Մեր երկիրը դատապարտում է այդ գործողությունը, որը Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության մի նոր խախտում է: Թուրքիան չի ճանաչի այդ հանրաքվեն և դրա արդյունքները»,- ասված է հայտարարությունում:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ի ադրբեջանամետ հայտարարության համաձայն՝ Արցախում անցկացվելիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին, ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի որոշումներին և ԵԱՀԿ սկզբունքներին: