Ղարաբաղ10:32, 23 Փետրվար 2017
Թուրք նախարարը Գյուլենի գործով նամակ է հղել ԱՄՆ-ի նորանշանակ արդարադատության նախարարին
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը ԱՄՆ-ի նորանշանակ արդարադատության նախարար Ջեֆ Սեսիոնին նամակ է հղել, իսլամի քարոզիչ, ամերիկաբնակ միլիարդատեր Ֆեթթուլահ Գյուլենի արտահանձման վերաբերյալ:
Գյուլենը թուրքական իշխանությունների կողմից մեղադրվում է հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի կազմակերպման մեջ: Ինքը՝ Գյուլենը, հերքել է այդ մեղադրանքը:
Ըստ թուրքական «Haberler» լրատվամիջոցի՝ Բոզդաղը նամակի մեջ մասնավորապես ասել է, որ Գյուլենի արտահանձնումը դրական կազդի թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման վրա:
Բոզդաղը հիշեցրել է, որ իրենք ԱՄՆ-ի նախորդ իշխանություններից պահանջել էին, որ Գյուլենը ժամանակավորապես ձերբակալվի, ապա արտահանձնվի Թուրքիա: Նրա խոսքերով՝ Թուրքիան ԱՄՆ-ին ուղարկել էր նաև անհրաժեշտ լրացուցիչ մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են Գյուլենի մեղավորությունը: Նամակում շեշտվում է, որ Գյուլենը վտանգ է ներկայացնում թե Թուրքիայի, թե ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության համար:
Վերջում Բոզդաղը ընդգծել է երկու երկրների միջև ժամանակավոր ձերբակալությունների և արտահանձման հարցերի վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրման գործընթացը արագացնելու կարևորությունը: Դա, ըստ նրա, ավելի կզարգացնի թուրք-ամերիկյան համագործակցությունը ահաբեկչության դեմ պայքարում: