Հոդված09:50, 31 Մարտ 2017
«Եփրատի վահան» օպերացիան ավարտվել է ոչ թե Թուրքիայի, այլ ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի որոշմամբ
Թուրքական «Birgun» պարբերականի սյունակագիր Իբրահիմ Վարլըն Թուրքիայի զինուժի կողմից Սիրիայի տարածքում իրականացրած «Եփրատի վահան» ռազմական գործողության իրական արդյունքների մասին հոդված է հրապարակել:
Հոդվածում Վարլըն հակադարձում է թուրքական իշխանություններին, որոնք վերոնշյալ ռազմագործողության ավարտից հետո հայտարարեցին, թե օպերացիան հաջողված էր:
Նա զարմանքը հայտնելով՝ թուրքական իշխանությունների հայտարարությունները որակում է որպես հեքիաթ և բերում մի քանի վիճակագրական տվյալներ: Յոթ ամիս առաջ սկսված այդ օպերացիային մասնակցել է 3.000 թուրք զինվոր: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության և քրդական ուժերի հետ մարտերում սպանվել է 71 զինվոր, իսկ 245-ը վիրավորվել են: Թուրքիայի կողմից աջակցություն վայելող «Սիրիայի ազատ բանակ» խմբավորումը այդ ընթացքում կորցրել է 600 զինվոր:
Անդրադառնալով գործողություն բուն նպատկաներին՝ հոդվածի հեղինակը արձանագրում է հետևյալը. «Թուրքիան Սիրիայում ունեցել է 3 նպատակ.