Հոդված08:41, 18 Մայիս 2017
Թուրքական Sabah-ը անդրադարձել է Էրդողան-Թրամփ հանդիպումից բխող հեռանկարներին
Թուրքական իշխանամետ «Sabah» թերթի կայքի սյունակագիր Մահմութ Օվյուրը անդրադարձել է Թուրքիայի և ԱՄՆ նախագահների հանդիպմանն ու դրան հաջորդող «նոր էտապում» հնարավոր զարգացումներին:
Հեղինակը գրում է, որ թեև Թրմափը դեռևս երկրում այնքան էլ մեծ ազդեցություն չունի, բայց նա ցույց է տվել, որ ցանկանում է ընդլայնել Թուրքիայի հետ հարաբերությունները: Իսկ Սիրիայի անվտանգ գոտու հարցում, ինչպես նաև «Ժողովրդավարական միություն կուսակցության» (ԺՄԿ- PYD) և «Ֆեթհուլահհական ահաբեկչական խմբավորման» (FETÖ) հարցում իր դիրքորոշումներով ցույց է տվել, որ կանգնած է Թուրքիայի կողքին:
«Իսլամական պետության» (ԻՊ-DEAŞ/IŞİD) հետ նաև Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության (ՔԲԿ-PKK) մասին հիշատակելով՝ նա հասկացնել է տվել, որ PKK-ն էլ առաջիկա փուլում կարող է հայտնվել խաղից դուրս վիճակում՝ ինչպես մի ժամանակ ASALA-ի հետ եղավ»:
Օվյուրի կարծիքով՝ մոտ ապագայում Սիրիայում մասնավորապես PYD -ի և «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) հետ կապված անսպասելի զարգացումները զարմանալի չեն լինի:
Թուրքիայի համար այս հանդիպման համատեքստում ևս մեկ կարևոր թեմա էր ֆեթհուլլահականների (FETÖ) հարցում ԱՄՆ-ի կողմից ձեռնարկվելիք քայլերը: Հոդվածի հեղինակի կարծիքով՝ միայն Ֆեթհուլլահ Գյուլենի ԱՄՆ-ից արտաքսումն էլ հարցի վերջնական լուծում չի կարող լինել:
Օվյուրը համոզված է, որ «եթե Թրամփի հետ որևէ դժբախտ պատահար տեղի չունենա», ապա շատ բան կարող է փոխվել, միաժամանակ մտավախություն է հայտնում, որ FETÖ-ն էլ հենց այդ պատճառով պարբերաբար հարձակվում է Թրամփի և Թուրքիայի վրա: