Մարզական12:43, 03 Օգոստոս 2017
Միրչա Լուսեկուն՝ Թուրքիայի ազգային հավաքականը նոր գլխավոր մարզիչ
Սանկտ Պետերբուրգի «Զենիթի» նախկին գլխավոր մարզիչ ռումինացի Միրչա Լուչեսկուն կնշանակվի Թուրքիայի ազգային հավաքականի մարզչի պաշտոնում: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Haberturk» լրատվական կայքը:
Ռումինացի մասնագետը Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ օգոստոսի 4-ին 2 տարվա պայմանագիր կկնքի՝ հետագայում այն ևս մեկ տարով երկարաձգելու պայմանով:
Միջանկյալ հիշեցնենք, որ Թուրքիայի ընտրանու նախկին գլխավոր մարզիչ Ֆաթիհ Թերիմը պաշտոնանկ էր արվել նախորդ շաբաթ:
Միրչա Լուչեսկուն եղել է Դոնեցկի «Շախտյորի» գլխավոր մարզիչ: Հենց այդ տարիներին էլ Հայաստանի ազգային Հավաքականի ֆուտբոլիստ Հենրիկ Մխիթարյանը հանդես էր գալիս ուկրաինական ակումբում:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի հավաքականի առաջին միջազգային խաղը եղել է Ռումինայի հավաքականի հետ խաղը՝1923թ.-ին:
Ընդհանուր առմամբ Թուրքիայի ազգային հավաքականը իր պատմության մեջ Աշխարհի առաջնության խաղերին մասնակցել է 3 անգամ (1950, 1954,2002թթ) :
Հավաքականի ամենալավ նվաճումը 2002թ-ին էր, երբ թուրք ֆուտբոլիստները, մարզիչ Շենոլ Գյունեշի գլխավորությամբ Աշխարհի Գավաթի խաղարկությունում զբաղեցրեցին 3-րդ տեղը: