Գիտակրթական12:12, 02 Նոյեմբեր 2017
Թուրքական արտադրության որսորդական հրացանները լայն պահանջարկ ունեն
Թուրքական արտադրության որսորդական հրացանները, ատրճանակները արտահանվում են աշխարհի 17 երկրներ։
Ըստ թուրքական Anadolu» պետական լրատվական գործակալության՝ այդ մասին հայտարարել է զենքերի արտադրությամբ զբաղվող թուրքական «TİSAŞ» ընկերության Բալկանյան թերակղզու ներկայացուցիչ Դերյա Քյուքչյուօղլուն։
Միջանկյալ նշենք, որ «TİSAŞ» -ը հանդիսանում է նաև զենքերի արդյունաբերությամբ զբաղվող թուրքական «Akkurt» ընկերության գործընկերը։
Քյուքչյուօղլուն մասնավորապես ասել է, որ բալկանյան շուկան թուրքական «Akkurt» ընկերության արտադրության որսորդական, ինչպես նաև օդամղիչ հրացանների համար նպաստավոր է։ Նրա խոսքերով՝ «Akkurt»-ն արտահանման նպատակով տարեկան 30 հազար հրացան է արտադրում։ Վերջիններս հիմնականում արտահանվում են Ադրբեջան, Մոնղոլիա, Ռուսաստան և Ղազախստան։
Խոսելով «TİSAŞ»-ի մասին՝ Քյուքչյուօղլուն նշել է, որ այդ ընկերությունն իր արտադրանքն արտահանում է աշխարհի 23 երկրներ։ Միայն տարեկան ընկերությունը 100հզ հրացան է արտահանում ԱՄՆ։ Ընկերությունը նաև համագործակցում է ադրբեջանական, ղազախական ընկերությունների հետ։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հրահանգել է խթանել զենքի տեղական արտադրությունը։