Մարզական13:57, 04 Դեկտեմբեր 2017
Թուրքիայի ֆուտբոլի 2-րդ և 3-րդ լիգայի ակումբները հրաժարվում են խաղադաշտ դուրս գալ
Թուրքիայի ֆուտբոլի 2-րդ և 3-րդ լիգայի 90 ակումբ որոշել է խաղադաշտ դուրս չգալ: Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Hurriyet» թերթի կայքը, որոշման պատճառը ֆինանսական խնդիրներն են, որոնք էլ պայմանավորված են «Spor Toto» բուքմեյքերական ընկերությունը որոշմամբ: «Spor Toto»-ն կրճատում է 2-րդ և 3-րդ լիգայի խաղերի քանակը, որոնց վրա հնարավոր է խաղադրույք կատարել:
2-րդ և 3-րդ լիգայի ակումբների միության նախագահ Ջենգիզ Գյունայդընը հայտնել է, որ «Spor Toto»-ն այս մրցաշրջանի 5-րդ շաբաթվանից որոշել է խաղադրույքների ցանկում 2-րդ լիգայից 18 խաղ, իսկ 3-րդ լիգայի 11 խաղ ներառել: Ըստ Գյունայդընի՝ այս որոշման հետևանքով յուրաքանչյուր ակումբ միջինը 500-600 հազար թուրքական լիրա (128-153 հազար ԱՄՆ դոլար) կկորցնի: Նա նշել է, որ եթե որոշումն ընդունվեր մինչև մրցաշրջանի սկիզբը, ապա ակումբները կկարողանային իրենց ծախսերը այդ որոշման համաձայն կազմակերպել:
Գյունադընը տեղեկացրել է, որ 90 ակումբների ներկայացուցիչներն Անկարայում կհանդիպեն՝ քննարկելու «Spor Toto»-ի որոշման դեմ բողոքի հնարավոր ուղիները: Նա նշել է, որ որպես բողոքի նշան առաջիկա խաղին դուրս կգան 45 րոպե ուշացումով, հետագայում ընդհանրապես խաղերին չեն մասնակցի:
Գյունդողանի տեղեկացմամբ՝ իրենք ցանկացել են հարցը ներկայացնել Թուրքիայի երիտասարդության և սպորտի նախարարին, սակայն դիմումներին հակառակ մինչև այժմ նրանից հանդիպման հրավեր չեն ստացել: