Իրավական11:35, 09 Ապրիլ 2018
Թուրքիան բացարձակ առաջատար է Twitter-ին ուղղված բովանդակություն փոխելու պահանջներով
Համաշխարհային սոցիալական ցանցերից մեկը հանդիսացող Twitter միկրոբլոգը 2017-ի հունիս-դեկտեմբեր ժամանակաշրջանում ստացած բողոքների ու պահանջների վերաբերյալ զեկույց է հրապարակել:
Զեկույցից պարզ է դարձել, որ Թուրքիան բացարձակ առաջատար է բովանդակություն փոխելու (այս կամ այն գրությունը հեռացնելու կամ հեղինակին արգելափակելու-խմբ.) պահանջ ներկայացրած երկրների շարքում: Խնդրո առարկա ժամանակահատվածում դատարանի որոշմամբ «Twitter»-ին ներկայացված 513 պահանջից 466-ը եղել է Թուրքիայից:
Դատական որոշումներով հիմնավորված պահանջների կողքին ավելի մեծ թիվ են կազմում օրենքի շրջանակներում ուղարկված տարբեր այլ բողոքներն ու պահանջները: Ըստ այդմ՝ ստացված 6138 բողոքներից 3828-ը եղել է Թուրքիայից: Նշվում է, որ այս դեպքում ոչ բոլոր բողոքներն են ենթակա եղել բավարարման, և բավարարվել է Թուրքիայից ստացած բողոք-պահանջների ընդամենը 3 տոկոսը: Դրա հետևանքով արգելափակվել է 148 թուրքական հաշիվ և 322 «tweet»:
Նշենք, որ «Twitter»-ը Թուրքիայում լայնորեն տարածված սոցիալական ցանցերից մեկն է: Թուրք օգտատերերն այս հարթակի օգնությամբ տեղեկանում են նորությունների մասին, կարդում պաշտոնական հայտարարությունների ու քաղաքական գործիչների գրառումները: