Ղարաբաղ08:19, 05 Հուլիս 2018
Թուրքիայի իշխող կուսակցության պատգամավորը Հայաստանին «օկուպանտ» է անվանել
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» (AKP-ԱԶԿ) կուսակցության Ստամբուլի պատգամավոր ծագումով ադրբեջանցի Շամիլ Այրըմը, ով նաև թուրքական «Marmara group» ռազմավարական և սոցիալական հետազոտությունների հիմնադրամի փոխնախագահն է, խոսել է թուրք ադրբեջանական հարաբերությունների և ղարաբաղյան հարցի մասին։
Առաջ քաշելով հակամարտության վերաբերյալ թուրք-ադրբեջանական անհեթեթ պնդումները` պատգամավորը մասնավորապես ասել է․
«Ադրբեջանի անկախացումից ի վեր ես միշտ գնում եմ այնտեղ։ Ցանկացած հարթակում պայքար եմ մղում հայկական լոբբիի դեմ մեր օկուպացված հողերի համար։ Հայաստանն օկուպանտ պետություն է։ Նրանք պետք է դուրս գան ադրբեջանական հողերից։ Նոր շրջանում էլ որպես պատգամավոր շարունակելու եմ աշխատանքներ իրականացնել Ղարաբաղի հարցում, որը Ադրբեջանի արդար գործն է։ Այսօր Ադրբեջանը այնպիսի պետություն է, որը տարածաշրջանում զարգանում է ամեն օր։ Նախագահ Իլհամ Ալիևի ղեկավարությամբ ուժեղ Ադրբեջանը բարեկամներին վստահություն է ներշնչում, իսկ թշնամիներին՝ վախ»։