Գիտակրթական08:21, 11 Հուլիս 2018
Կրթությունն անավարտ թողած ուսանողների թվով Թուրքիան ԵՄ-ում առաջին տեղում է
Մամուլի վերլուծությամբ զբաղվող «Ajans Pres» գործակալությունը վիճակագրական տվյալներ է հրապարակել Թուրքիայի կրթության ոլորտի վերաբերյալ։
Մամուլի հրապարակումների հիման վրա կազմված զեկույցի համաձայն՝ Թուրքիայում կրթությունը կիսատ թողած ուսանողների թիվը անհամեմատ ավելի մեծ է, քան Եվրոպական միության (ԵՄ) երկրներում։ Այսպես, Թուրքիայի 18-24 տարեկան բնակչության շուրջ 34․3 տոկոսը նախքան կրթության ավարտը դադարում է հաճախել ուսումնական հաստատություն։ ԵՄ երկրներում այդ ցուցանիշը զգալիորեն ավելի ցածր է։
Ուսումը կիսատ թողած երիտասարդների թվով առաջատար Թուրքիային այս ցանկում հաջորդում է Իսլանդիան՝ 19․9 տոկոս ցուցանիշով։ Երրորդ տեղում Մալթան է (19.6 տոկոս)։
Լավագույն ցուցանիշները գրանցվել են Խորվաթիայում (2․8 տոկոս), Շվեյցարիայում (4․8 տոկոս) և Լիտվայում (4․8 տոկոս)։ ԵՄ երկրների համար կրթությունն անավարտ թողած ուսանողների միջինացված թիվը 10․6 տոկոսն է։
Մյուս կողմից, Թուրքիայի ներսում ուսանողներն ամենից հաճախ ուսումը կիսատ են թողնում հարավարևելյան Անատոլիայում (51․6 տոկոս), իսկ Սև ծովի արևելյան տարածաշրջանում այդ ցուցանիշն ամենացածրն է։ Արձանագրվել է նաև, որ իգական սեռի ներկայացուցիչներն ավելի հաճախ են անավարտ թողնում կրթությունը, քան արական սեռի ներկայացուցիչները։