Մարզական09:04, 29 Օգոստոս 2018
Թուրք ֆուտբոլիստ. «Հպարտ եմ, որ Գերմանիայում եմ խաղում»
Գերմանիայի ազգային հավաքականի ազգությամբ թուրք ֆուտբոլիստ Իլքայ Գյունդողանն անդրադարձել է թուրք երկրպագուների կողմից հավաքականը լքելու վերաբերյալ իրեն ուղղված պահանջներին:
Գերմանական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում Իլքայը նշել է, որ հավաքականի արդեն նախկին թուրք խաղացող Մեսութ Օզիլի և իր նկտամամբ ռասայական խտրականություն է ցուցաբերվել, որի պատճառով Մեսութը լքել է Գերմանիայի ազգային հավաքականը:
«Վերջին տարիներին վնավածքիս պատճառով մի շարք լավ պահեր եմ բաց թողել ազգային հավաքականում: Սրա համար հավաքականիս առջև ինձ պարտավորված եմ զգում: Ափսոս, որ ձախողվեց «Աշխարհի գավաթի» նվաճումը: Մեսութի և իմ բնավորությունները տարբեր են: Հպարտ եմ, որ Գերմանիայի համար եմ խաղում»,- ասել է Գյունդողանը:
Ֆուտբոլիստը նշել է, որ չնայած Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ արված լուսանկարից հետո իր հասցեին բազմաթիվ վիրավորանքներ են հնչեցվել, այնուամենայնիվ նա չի ցանկանում լքել Գերմանիայի ազգային հավաքականը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Մեսութ Օզիլը լուրջ քննադատությունների էր արժանացել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ լուսանկարի պատճառով, ինչի հետևանքով հարկադրված էր եղել հեռանալ Գերմանիայի ֆուտբոլի ազգային հավաքականից։
Դրանից զատ Գերմանիայում լուսանկարը դրական արձագանք չէր ունեցել, քանի որ կարծիք կար, որ Գյունդողան-Օզիլ-Էրդողան հանդիպումը քաղաքական ենթատեքստ էր ունեցել։ Մասնավորապես շատերը կարծում էին, թե Օզիլի և Գյունդողանի միջոցով Էրդողանը փորձում է Գերմանիայում նախըտրական քարոզչություն իրականացնել։