Գիտակրթական09:07, 31 Հոկտեմբեր 2018
Թուրքիան նախադպրոցական կրթության հասանելության տեսակետից վերջին հորիզոնականում է
ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամը (UNICEF) ուսումնասիրել է նախադպրոցական կրթության հնարավորությունները 41 երկրում։ Հիմնադրամը վերլուծել է Եվրամիության և Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (OECD) տվյալները։ «Անարդար սկիզբ» խորագրով հետազոտության համաձայն՝ կրթության ոլորտում ամենամեծ անհավասարությունը դիտվում է Բուլղարիայում և Մալթայում։
Արձանագրվել է, որ ծնողների կրթությունն ու նյութական վիճակը մեծ չափով ազդում են երեխաների կրթության և առաջադիմության վրա։ Պարզվել է նաև, որ աղքատ ընտանիքների երեխաները ավելի հազվադեպ են նախակրթարաններ հաճախում, քան ունևոր ընտանիքների երեխաները։
Նախակրթական հնարավորությունների տեսակետից լավագույն արդյունքները գրանցվել են Լիտվայում, Իսլանդիայում և Ֆրանսիայում։ Իսկ Թուրքիան ուսումնասիրությանը մասնակից երկրների ցանկում վերջին հորիզոնականն է զբաղեցրել։
Թուրքիայում 2015թ․ դրությամբ յուրաքանչյուր 3 երեխայից 2-ը հաճախում է նախակրթարան։ Ըստ աղբյուրի՝ Թուրքիայում բնակվող մանկահասակ երեխաների 68․6 տոկոսը մինչև պարտադիր դպրոցական ծրագրին անցնելը առնվազն շաբաթական մեկ ժամ այցելում է նախակրթարան։