Մշակութային09:13, 16 Հունվար 2019
Թուրքիայի 6 տեսարժան վայր ընդգրկվել է «National Geographic»-ի գրքում (լուսանկարներ)
«National Geographic»-ը գիրք է հրատարակել աշխարհի այն տեսարժան վայրերի մասին, որոնք ցանկալի է այցելել մեռնելուց առաջ։ Գրքում տեղ են գտել 225 հայտնի և անհայտ, ձեռակերտ և բնական հրաշալիքներ։
Գրքում Թուրքիայից տեղ է գտել պատմամշակութային և աշխարահագրական 6 վայր՝ Այա Սոֆիայի տաճարը, Մարդինի Արթուքլու շրջանը, Գյոբեքթեփեի (պատմական հայկական Պորտասար՝ խմբ․) ավերակները, Տրապիզոնի հունական ուղղափառ Սյումելա Մենաստանը, Ստամբուլի Եգիպտական շուկան և Կապադովկիայի Արգոս հյուրանոցը։
«Վայրեր, որոնք պետք է տեսնել մինչև մեռնելը» անվամբ 319 էջանոց գրքում Այա Սոֆիայի տաճարը բնութագրվում է որպես «երբևէ կառուցված ամենահրաշակերտ կառույց»։ Նշվում է, որ որպես աղոթատեղի կառույցը բացվել է մ․թ․ 537 թվականին և իր պատմության ընթացքում միավորել է քրիստնեական ու իսլամական ավանդույթների տարրերը։
Գրքում տեղ են գտել Այա Սոֆիայի 2, Մարդինի՝ 3 լուսանկար։ Մարդինը հեղինակների ուշադրությունը գրավել է իր բազմաթիվ ուղղափառ մենաստաններով ու Անատոլիայի ամենահին բաղնիքներով։ «Գլխապտույտ առաջացնող Մարդինը Սիրիական անապատին վերևից նայող փայլուն թագի պես բազմել է բարձունքին», -նկարագրվում է գրքում։
Գյոբեքլիթեփեի ավերակներն ընդգրկվել են աշխարհի ամենահին վայրերի ցանկում։ Այս հնավարի պատմությունը սկիզբ է առնում Ք. Ա. 10-րդ հազարամյակից։ Այստեղ է գտնվում աշխարհում ամենահինը համարվող տաճարը, որի կանգուն սյուներին էկզոտիկ բույսեր ու կենդանիների պատկերներ են քանդակված։ Տարածքում նաև անտիկ շրջանի մարդկանց ֆիգուրներ են հայտնաբերվել։
Գրքում Սյումելա վանական համալիրը ներառվել է լեռնային մենաստանների, Արգոսի հյուրանոցը՝ աշխարհի ամենահիասքանչ հյուրանոցների, իսկ Եգիպտական շուկան՝ աշխարհի ամենամեծ շուկաների ցանկում։