Տնտեսական09:45, 18 Հունվար 2019
2018թ. Թուրքիայի և Սիրիայի միջև առևտրաշրջանառությունը նախկինի համեմատ աճել է
Չնայած 2011թ. Սիրիայում սկսված պատերազմին և ավերածություններին՝ սննդամթերքի և տեխնոլոգիաների արտահանումը Թուրքիա շարունակվում է:
Թուրքիայի վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն` 2018թ. առաջին 11 ամսում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Թուրքիայից Սիրիա արտահանումն աճել է 1.6 %-ով` կազմելով 1 մլրդ 251 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 60 մլն դոլար:
Ընդհանուր առմամբ Թուրքիան Սիրիայից ներկրել է 18 մլն դոլար ծավալով բամբակ և բամբակյա արտադրանքներ, 11 մլն դոլար ծավալով պղինձ և պղնձյա իրեր, 9 մլն դոլար ծավալով սուրճ, թեյ և համեմունքներ, 5 մլն դոլարի ալյումինե իրեր և 2 մլն դոլարի բուսական յուղ, կարագ և այլն:
Նշվում է, որ երկու երկրների միջև առևտրային ծավալը իր գագաթնակետին է հասել 2010թ., Թուրքիայից Սիրիա արտահանման ծավալը կազմելով 1.8 մլրդ դոլար, իսկ ներկրումը` 452 մլն դոլար: Երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության կտրուկ անկում գրանցվել է 2012թ.:
Թուրքիայի պաշտոնական տվյալներով երկրում շուրջ 3.5 մլն սիրիացի ներգաղթյալ է գտնվում:
Ինչպես հաղորդում է Թուրքիայի տնտեսական քաղաքականությունների հետազոտության հիմնադրամը, 2018թ. առաջին 11 ամիսներին սիրիական կապիտալով 1517 ընկերություն է հիմնադրվել Թուրքիայում: 2010-2018թթ. սիրիական կապիտալով գործընկերային կազմակերպությունների թիվը հասել է 8106-ի: