Տարածաշրջան06:06, 19 Մարտ 2019
Իրանը հերքել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի օրերս արած հայտարարությունը, թե Անկարան և Թեհրանը մի քանի օր առաջ համատեղ ռազմական գործողություն են իրականացրել «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) զինյալների դեմ։
Իրանական լրատվական գործակալության հետ զրույցում իրանցի մի պաշտոնյա, ում անունը չի հրապարակվել, մասնավորապես ասել է.
«Թուրքիայի բանակը PKK-ի դեմ ռազմական գործողություն իրականացրել է, սակայն Իրանի բանակն այդ օպերացիային մասնակցույուն չի ունեցել»։
Մինչդեռ թուրք նախարարը մարտի 18-ին հայտարարել էր. «Այսօր վաղ առավոտյան սահմանային գոտում Իրանի հետ համատեղ օպերացիա ենք սկսել PKK-ի դեմ: Արդյունքների մասին դեռ կհայտնենք»:
Հիշեցնենք, որ PKK-ն Թուրքիայում համարվում է ահաբեկչական կազմակերպություն։ Վերջինիս դեմ պայքարը ընթանում է թե՛ Թուրքիայի սահմաններում, թե՛ դրանից դուրս։

Регион06:28, 19 Март 2019
Вооруженные силы Ирана не участвовали в операции Турции против членов террористической Рабочей партии Курдистана (РПК-PKK).  Об этом заявил один из иранский должностных лиц, имя которого не называется.
"В понедельник утром Турция начала военную операцию против ПКК, в которой вооруженные силы Ирана не участвовали",- заявил иранский чиновник.
Отметим, что ранее в понедельник глава турецкого МВД Сулейман Сойлу заявил, что Турция и Иран впервые провели совместную операцию против членов ПКК.
Напомим, что
PKK в Турции считают террористической организацией. Военные действия против PKK осуществляются как на территории Турции, так и за ее пределами, в частности в Северном Ираке, где и находится главная база PKK-Кандиль. Оснавателем PKK считается Абдулла́ Оджала́н, который находится в тюрьме с 1999 года. Он отбывает в Турции пожизненное заключение.